Място на провеждане:
районът на хижа “Рилски Езера”
Курсът се провежда в рамките на един уикенд, разделен условно на практики през деня и лекции през деня и вечерта. Задължително е пристигането петък вечерта на хижата. Разглеждат се всички аспекти на зимното планинарство.
Инструктори
Maртин Маровски
Алеко Държиков
Основни теми и практики:
- правилно боравене с котки и пикел, начини на придвижване по снежни и фирнови склонове
- самозадържане
- осигуряване по фирнов склон
- движение в свръзка по ледници и ръбове
- осигуряване на трудни участъци. Създаване на стабилни точки в сняг, фирн, лед. Обединяване и разпределяне на тежест върху точки.
- За по-напредналите- техники за извличане от ледени цепнатини (работа с минимален инвентар, полиспасти. )
Какви умения ще придобие всеки, завършил този курс:
- ще придобиете базисни умения и знания за техниката на движение по сняг и лед, придвижване с котки и сечива.
- правилно боравене с инвентар, видове осигуряване.
- Падане и самозадържане.
- Основни знания и умения за правилно придвижване и разчитане на по-високите планини на света. Алпи, Кавказ и др. Всъщност това е правилната първа стъпка към навлизането в сериозната планина.
- Опасности в планината през зимата, биваци

Тематичен план
1. Лекция. Особености на зимната планина. Екипировка-особености на зимната алпийска/планинарска екипировка (пикели, котки, ледени клинове, фирнови клинове, снежни котви, лавинна лопатка). Облекло и бивачни съоръжения.
3. Практика. Снежни и фирнови склонове -начини на предвижване по тях. Техники на движение с котки и пикел при различни наклони. Снежни покривки и опасни склонове. Лавинна опасност.
4.Практика. Особености на осигуряването по снежни и фирнови склонове- осигуряване и самоосигуряване, падане по фирнов или леден склон,самозадържане, осигуряване чрез цеви,фирнови клинове, дедмен, пикел, снежна гъба.
5. Практика. Движение по ледник-техники на движение по ледник. Начини на преодоляване на ледени цепнатини. Осигуряване. Техники за извличане от ледени цепнатини (работа с минимален инвентар, полиспасти, създаване на стабилни точки в сняг, фирн, лед. Обединяване и разпределяне на тежест върху тях). Практиката е за напредналите или желаещите да научат тези техники. Не е задълителна практика.
6. Практика. Движение по ръбове- начини на придвижване по снежни и смесени ръбове. Снежни козирки.
7. Лекция. Бивакуване-предвидени и непредвидени биваци, особености. Снежна пещера, иглу.
8. Лекция. Опасности в зимната планина-лавини, измръзвания. Предпазване и долекарска помощ.