W200M е електронен часовник с изцяло гумиран удароустойчив корпус и базова функционалност, предназначена за активно спортуващи. От бюджетна гледна точка се позиционира в много ниския клас, който лично аз наричам “разходен материал”/”работно оборудване” – това е екипировка, която въобще не пазя, разчитам да е здрава, но пък не ми причинява никакви портфейлни болежки, ако трябва да я подменя в резултат на принудително пенсиониране…
Тествах часовника по време на бягане, алпийско катерене, трекинг и класически алпинизъм в Алпите, парашутни скокове (не че при скок има смисъл от него, просто си го забравих на ръката… 😀 ).
Това, което ми харесва в W200M са изключително простия начин на работа и широката приложимост на функциите му на терен. Огромни плюсове за мен са голямата издръжливост на батерията и здравината на корпуса.
Хич не жаля часовника и съответно дисплея отнася немалко удари, осонено при катерене.
Функционалност
Часовникът има четири режима на работа – час/дата; хронометър с точност до стотни и опция за сплитове, таймер с точност до секунди и опция за повтаряне; аларма.
Чрез 4те бутона около дисплея се навигира през и се настройват четирите режима на работа. Функията на всеки бутон е означена от пиктограма, като два от бутоните имат двойна функция – втората им функция е достъпна чрез натискане и задържане на бутона, докато се изпълни операцията.
Бутон долу-вляво: служи за избиране режима на работа.
Бутон горе-вляво:
Чрез задържане на бутона влизате в настройките на избрания от вас режим.
Чрез еднократно натискане включва подсветката на дисплея. Трябва да се отбележи, че светлината е активна около 3 сек, след което автоматично се гаси. Това е предимство за запазвсне живота на батерията, но е сериозен недостатък, ако трябва да настройвате режимите на тъмно и без челник.
Бутон горе-дясно:
Play/pause – служи за пускане и спиране (пауза) на хроно/таймер/аларма. Също така показва/скрива датата в режим “часовник”.
Бутон долу-дясно:
Reset/split
Еднократното натискане показва датата в режим “часовник” и прави сплит време в режим “хронометър”.
В режими “таймер” и “аларма” еднократното натискане няма функция.
Задържането на бутона натиснат в режим хроно/таймер, нулира и ресетва съответния режим. За да нулирате, първо трябва да паузирате работата на съответния режим.
Хроно/Таймер
В практиката ми често се случва да изследвам нови маршрути за трекинг и приключенски групи. Комбинацията от хронометъра и таймера ми помагат чудно за тази цел. Докато хронометъра отмерва цялото време, таймера настройвам на повтарящи се едночасови инервали, засичайки по този начин потенциални места за необходимите почивка и хранене/хидратация по трасето.
Друго много приятно приложение на таймера е при готвене. Вкъщи ми помага да не загарям тенджерите, а в планината знам точно кога да спра котлона и да не хабя излишно ценното гориво.
Също така, таймера може да отчита интервали за почивка по време на тренировка.
Алармата
Настройва се лесно и бързо, но е важно да не забравяте да я пуснете след настройка, чрез горния десен бутон. Случвало ми се е да забравя 1-2 пъти.
Друга особеност е, че алармата е тихичка. Добре е да свалите часовника от ръката си и да го поставите наблизо, така че да не го заглушавате вътре в спалния си чувал, например.
Ако искам да се подсигуря още, просто настройвам и таймера да сработи след изминаване на необходимото време за сън, като му изключвам функцията за повторение. Важно е да не забравите да го стартирате, разбира се!
Като продукт от много ниския ценови клас, този часовник ме изненада с това колко широко приложение намерих на простата му функционалност в практиката си.
Като недостатъци бих споменал липста на възможност за таймер с поне 2 неравни интервала (напр. 5мин/30сек) и ограничението от два сплита на хронометъра. Също, като недостатък бих споменал подсветката на часовника – работи само 5 сек, което е съвсем недостатъчно за настройване на нов таймер или аларма, например, и задължително налага употребата на допълнително осветление (напр. челник), когато се работи с часовника нощем.
Обаче – за 20лв…можем ли да искаме повече? 😉
Убеден съм, също така, че много бегачи биха оценили негативно и липсата на GPS в този модерен свят на Strava…На тях бих напомнил за непрекъснатата нуждата от зарядно за GPS часовниците…и пак цената от 20лв.
Важно е при оценката на един продукт да се взима предвид и целевата му група.
Моя личен опит с часовници показва, че се чупят почти еднакво лесно и издържат средно около 2г интензивна употреба, а високия ценови клас удароустойчиви часовници просто ми е финансово непосилен.
Цената на часовника от едва 20лв, комбинирана със здравината му, простотата и практичността му, го правят много привлекателен за моята работа в агресивна среда, където искам функционален и удароустойчив часовник, за чието оцеляване да не ми пука особено.
Тествано от: Бранислав Бранков
Време на теста: около 110дни за периода юли 2016 – март 2018, ежедневно носене, спортно катерене, алпинизъм, байк, бягане, планинско водене по алпийски маршрути, субарктически експедиции, експедиция по южната патагонска ледена шапка
Снимки: Decathlon.bg