BIG ICE PERU – НАДОЛУ…
Кой е най-страшния момент, когато катериш един голям леден връх?
Може би надвесените ледове и нестабилен сняг на бергшрунда (первазната цепнатина под стената)?
Или може би почти отвесните склонове от безкраен и пластичен син лед, в които ритмично забиваш сечива и предните зъби на котките?
Да не би да са опасните върхови ръбове с огромни надвесени козирки и сложна структура, караща те да преглъщаш тежко и да стъпваш възможно най-внимателно?
А всъщност, тези елементи от катеренето, макар и опасни сами по себе си, ги възприемам като голямо удоволствие и интересно предизвикателство.
Това, обаче, което наистина ми изкарва ангелите, кара косата ми да се изправя и да затаявам дъх в очавкане на пълния ужас е…слизането!
Когато се спускаш на въже по една голяма стена, съвсем на майната си, има толкова много неща, които могат да се объркат…
И двамата в свръзката, на практика, висите на едно тънко въженце, прекарано през V-образен канал в леда, пробит от най-дългите ледени цеви, с които разполагате.
На теория, този, т.нар. „абалаков“ в леда, в зависимост от материалите, с които е направен и общия обем лед между двата канала, издържа между 700 и 1100кг товар, преди да се счупи. На теория, в „лабораторни“ тестове на идеален лед, при постоянен статичен опън без динамични удари по „абалаковия“…
А на практика, слънцето пече стената цял ден, на някои места от леда тече вода вече…бързаш, защото с всяка секунда условията стават все по зле и в същото време се опитваш да спускаш равномерно, за да не причиняваш с подскоци малки динамични удари на и без това кофти леда…
Мда…страшничко…
Но за мен нещата са лесни. Имайки късмета да съм по-дебелия в свръзката, аз винаги слизам първи, а моя рапел е осигурен и от дублаж с дълга ледена цев, понякога дори две.
Стигам до края на въжето, завивам още 2 ледени цеви, осигурявам се, тестваме дали ще можем да издърпаме въжето и давам сигнал на мадам да слиза.
Тя следва стриктно процедурата. Първо се осигурява към въжето и го натоварва добре, за да провери още веднъж здравината на „абалаковия“, след което маха дублиращите ледени цеви, отпуска теглото си на въжето, увисва, практически, на една единствена точка, в която доверява целия си живот…и тръгва…
А аз затаявам дъх и до последно не спирам да се питам. Ще издържи ли това тънко въженце, така елегантно прекарано през няколко кубични сантиметра лед…?
10 март в Пловдив и на 31 март в Бургас ще можете наживо да чуете разказите ни от високите върхове на Перу по време на благотворителните ни презентации в подкрепа на Chili Peppers / Люти чушки
За резервация на билети, кликнете на „Tickets Available“ във FB събитието:
Пловдив: BIG ICE: PERU
Бургас: BIG ICE: Перуанските Анди
Mожете да поръчате снимките от този пост в печатен формат на МДФ основа в размери 40х30см (50лв) и 60х40см (75лв). Печалбата от продажбите ще бъде дарена на Chili Peppers / Люти чушки в подкрепа на деца от бедни семейства и „центрове за настаняване от семеен тип“
***
Автор: Бранислав Бранков
Планински водач със силен афинитет към студени, далечни и трудни маршрути. Брани има над 10г опит в родните планини, четири сезона и две експедиции в Патагония, редица изкачвания в Алпите и перуанските Анди. Той също така е част от екипа, работещ по проекта Pirin: Mountaineering и основател на Big Ice Expeditions – проект, целящ изкачвания и траверси по най-техничните и недостъпни ледени полета на планетата. През Октомври 2018г екипът на Big Ice стават първите и единствени българи, успешно прекосили автономно най-големите ледени шапки на Исландия.
Брани също така е фотограф и тандемен инструктор по Skydiving.