Ръцете са от критично значение не само за прекарване на страхотно време в планина, но и за вашето оцеляване. Измръзналите пръсти и като цяло загубата на прецизна координация в ръцете могат много бързо да превърнат преживяването ви в ужасен и болезнен кошмар с отвратителни последствия в много дългосрочен план. Или по-лошо!
В тази статия представяме нашето решение за по-достъпна система от ръкавици, приложима в пълния спектър от активности в планината – от бързи еднодневни изкачвания и траверси, през техничен алпинизъм и ски, чак до експедиционна работа в субарктически терени.
Ако можете да си позволите отделянето на повече средства за ръкавици – съветваме ви да не ги жалите въобще и да осигурите на ръцете си най-добрата грижа!
Те го заслужават!
Ако обаче бюджетът ви е малък, нашата комбинация от решения ще ви осигури комфорт и сигурност дори и в най-екстремните зимни условия по родните планини. Стига да ползвате ръкавиците правилно, разбира се. Подбрали сме ги така, че да постигнем оптималния баланс между цена, качество и приложимост.
Изискванията, на които нашата система от ръкавици трябва да отговаря са следните:
– Покриване пълния диапазон от разнообразни по характер дейности през лятото и зимата
– Бърза адапатация към резки промени и по-екстремни условия
– Леснота на боравене с ръкавиците
– Съвместимост между всеки два чифта от системата
– Възможност за обличане на всички ръкавици едновременно.
– Лесна заменяемост и поправка на изгубен или повреден чифт
– Ценова достъпност
По-долния списък съдържа кратко описание на елементите. Към всяка ръкавица сме добавили и връзка с препоръка към предпочитаните от нас модели.
1. Тънки термо ръкавици или тънки ръкавици за бягане – 3-10лв/чифт. В повечето случаи носим тези ръкавици непрекъснато, един вид като термобельо за ръцете. Това ви предпазва от директен досег със сняг, лед, скала или метал, които бързо биха охладили пръстите и дланите ви.
2. Fleece ръкавици (2.1) – ок. 10-30лв/чифт – с дебелина според предпочитанията спрямо техничността на терена и личните нужди за термоизолация. При много лоши метео условия се носят 2 чифта. За нуждите на летен алпинизъм, микстово или ледено катерене може да се комбинират с чифт велурени работни ръкавици в същия ценови клас (2.2 – достъпни във всички магазини за работно облекло).
3. Лапи от тепана вълна – ок. 60лв
4. Гортексови лапи – 30-160лв/чифт. Най-евтиният вариант е да се поръчат британски армейски от eBay (UK Army goretex mitts). Чифтът пристига за около 30лв и вършат чудна работа в зимни условия.
През годините установихме, че лапите са най-малко износващите се ръкавици, тъй като характера на употребата им изключително рядко предполага силно абразивно въздействие върху материята. За тези части на системата би си струвало да отделите и повече пари, тъй като е много вероятно да ги ползвате цял живот.
С връщането към началото на списъка, намалява и износоустойчивостта на ръкавиците. При техничните и тънките термо ръкавици износването лесно може да надвиши 2 чифта за един сезон, в зависимост от времето, което прекарвате в планината и характера на дейностите, за които ги ползвате. Най-агресивни към ръкавиците са всичките форми на техничен алпинизъм и най-вече микстовото катерене.
ADVICE
Старайте се НИКОГА да не оставате с голи ръце в зимната планина дори за малко. Това със светкавична бързина може да доведе до големи проблеми. Добра идея е да носите тънките си термо ръкавици като основа под всичко останало от системата. Тази бариера между ръцете ви и студа може и да изглежда незначителна, но дори този тънък слой е от критично значение.
Поддържайте ръкавиците си сухи, доколкото това е възможно. Имайте предвид, че мокрите материи ще ви охлаждат 20-30 пъти по-бързо!
Ако ръкавиците се намокрят, можете да ги изсушите, носейки ги под мишниците си, непосредствено върху кожата.
При по-екстремни условия (много силен вятър и/или свръх-ниски температури), ако не ползвате лапите си, носете ги в пазвата си, максимално близо до кожата – непосредствено над термобельото, например. По този начин, ако имате нужда от тях, вече ще бъдат топли и няма да се налага да ги загрявате с ценната топлина на ръцете си, което може критично да забави затоплянето на самите ръце.
Ако имате нужда много бързо да затоплите ръцете си, поставете си на голо вълнените лапи и облечете върху тях гортексовите. Така топлината от ръцете ви ще достигне вълнените лапи максимално бързо, а гортексовата лапа ще спомогне за „запечатването“ на системата от атмосферни влиятния. Липсата на прегради от плат между пръстите ви пък ще спомогне те да се топлят един-друг много по-ефективно.
Съветваме ви да сменяте ръкавиците си ПРЕДИ да ви е станало студено на ръцете. Иначе – ососбено в по-люти условия – може да стигнете до момент, в който ръцете ви не могат сами да стоплят ръкавиците. За тези случаи е добре да помислите върху изолацията на торса и главата си. Често, причината за студени ръце или ходила се крие в неадекватно облекло за торса и главата и преохлаждане като следствие от това. Добра практика за подобни ситуации е да свалите всички ръкавици от ръцете си и да ги приберете близо до тялото – в джобовете на топла пухенка или в якето, под мишниците, за да се стоплят.
Натрупвайки малко опит, в зависимост от условията ще можете да прецените кои ръкавици да вземете и кои да оставите вкъщи. Въпреки всичко, съветваме ви ВИНАГИ да имате в себе си поне един чифт лапи – най-добре гортексовите – и поне един чифт резервни ръкавици.
При работа с котлона по време на бивак е по-разумно да използвате техничните си ръкавици, макар лапите да ви изолират по-добре от топлината. Винаги има шанс да изгорите ръкавица и би било по-критично за вас, ако прогорите лапите си.
Тези 4 чифта ръкавици позволяват комбинации между всеки два, за постигане на оптимални резултати спрямо конкретните дейност и условия. Един от любимите ни начини на работа е комбинирането на fleece ръкавиците с гортексовите лапи за дълги ски преходи, например. Тази комбинация дава добра топлина при постоянна аеробна активност и в същото време осигурява бърз достъп до техничната флийс ръкавица. Същата комбинация може да се направи и между термо ръкавиците и гортекс лапата в зависимост от условията.
Правилната и сигурна употреба на тази система изисква да познавате добре, както възможностите и ограниченията на отделните и елементи, така и самите себе си – личния ви толеранс към студа и зимните особености на ДВГ-то, което наричаме „метаболизъм“.
Предвид бюджетността на системата, тя изисква малко повече мислене и непрекъсната грижа от страна на ползващия, както и по-честа ротация на ръкавици между употреба и сушене под мишниците, особено в по-ексртремни условия.
Цената на това да имате по-евтини решения е, че трябва непрекъснато да ги следите, да ги адаптирате към промените. Бонусът на това е, че също така непрекъснато ще се учите на критични за оцеляването ви умения.
Желаем ви успех и все повече хубави моменти по високите планини!
Автор: Бранислав Бранков