В тази статия ще разгледаме факторите за избор на леко (технично) пухено яке за трекинг и алпинизъм през зимните месеци.
Всички искаме да имаме топла, но също така максимално лека и най-вече евтина пухенка. Както с всякаква друга екипировка, и тук тези три качества са до голяма степен несъвместими.
Нека разгледаме поотделно как влияе всеки от тези фактори.
ОБЩО ТЕГЛО НА ЯКЕТО
Най-малко важният фактор при избор е общото тегло на пухенката. То се определя от две неща – теглото на пълнежа (т.е. пуха) и общото тегло на лицевия плат, циповете и т.н.
Модерните платове вече са достатъчно леки и, практически, не може да се постигне кой-знае какво олекотяване в този аспект.
Твърде лекият лицев плат неизбежно ще означава и по-малка износоустойчивост на абразивни натоварвания в дългосрочен план.
Разглеждайки лицевия плат на пухенката, вземете предвид как смятате да я ползвате. Ако ще правите само преходи, най-леките платове са ОК за вас, но ако смятате предимно да катерите, може би, е по-разумно да инвестирате в яке с по-здрав лицев плат, който би издържал по- добре на триене.
ТЕГЛО НА ПЪЛНЕЖА
Теглото на пуха е първия фактор, определящ колко ще топли пухенката.
Повече пълнеж означава по-голяма топлина, но пък и по-големи тегло и обем на вашето яке. Отново опираме до това, къде вие сте склонни да направите компромис – дали с топлината, или с носеното тегло и обемът, който якето заема в багажа.
Леките пухенки най-често имат тегло на пълнежа между 90 и 150гр (за сравнение, летен пухен чувал с комфортна температура около 5-0 градуса има около 200г пух).
Последното твърдение, обаче, е до голяма степен предположение, базирано на тенденциите през последните години.
Докато нискобюджетните и единици от високобюджетните производители точно специфицират количеството на пълнежа, то по-голямата част, дори сериозни имена като Patagonia, Marmot и Mountain Hardwear НЕ указват точното тегло на пълнежа в своите продукти, а само неговото качество.
За нас, потребителите, остава да смятаме колко горе-долу би бил пълнежа, на база информацията за теглото на 1 квадратен метър лицев плат – смятате приблизително 4 крадратни метра плат за яке, около 10% отгоре за ципове и джобове и вадите от общото тегло. Остатъкът – живот и здраве – би трябвало да е пуха. Няма как да сме напълно сигурни в такива изчисления обаче. Ха..ха…Благодаря ви, реномирани производители! 😀
КАЧЕСТВО НА ПЪЛНЕЖА
Може би най-важнo е качеството на пуха или т.нар. сила на запълване (fill power – FP).
FP е обемът в кубични инчове, който една унция (около 28.3гр) пух запълва, когато не е компресирана. Fill power се бележи с трицифрено число, най-често между 650 и 850. Минималната FP, която ползват повечето производители в днешни дни е 650.
Най-просто казано, колкото по-високо е числото на fill power, толкова по-топъл е пухът. При едно и също тегло на пълнежа, пухът с по-голяма сила ще заема по-голям обем и ще задържа топлия въздух по-ефективно. На практика, това означава, че ако се ползва „по-силен“ пух, може да се постигне същата топлина на дрехата с по-ниско общо тегло на пълнежа. Пухът с по-голяма сила на запълване, разбира се, е и по-скъп.
Вторият показател за качество е количественото отношение между пух и пера в пълнежа. В общия случай, говорим за отношение пух/пера от порядъка 70/30, 80/20 или 90/10. По-висок процент пуха като цяло означава по-високо качество (и по-висока цена) на пълнежа. Пухът струва по-скъпо, именно защото е по-добра изолация от перата. Пухенка с пух 700 и пух/пера 80/20 ще е по-топла от пухенка със същия пълнеж, но с отношение 70/30.
ГЪШИ ПУХ ИЛИ ПАТЕШКИ ПУХ? ХИДОРОФБЕН ИЛИ НЕ?
В Outdoor индустрията, гъшият пух е най-добрия естествен изолатор. Той е по-лек и има по-голяма сила на запълване. Това е следствие от по-големия размер на единичните пухчета. Обикновено, гъшият пух също така и не мирише толкова.
Естествено, заради по-високото си качество, гъшият пух е и по-скъп.
Вече е стандарт за повечето производители да ползват пух с хидрофобно третиране. На практика, това е импрегнираща обработка на всяко отделно пухче. Целта й е да предпази пуха от намокряне – с пот или влага от външната среда. По този начин не само се запазват качествата му при по-влажна среда, но и в дългосрочен план.
Все пак, нека сме реалисти – тази импрегнация не е вездесъща. Ако ви изпере приличен дъжд, пухът няма да се справи с условията. Въпреки това обаче, хидорфобният пух е идеален за дълги преходи с лагеруване на открито. Въпреки натрупването на влага в палатката, например, пухенката ви ще запази качествата си, до голяма степен, за цялото пътуване.
СТУДЕН И ТОПЪЛ ШЕВ
Има няколко различни начина да се ушият камерите, съдържащи пуха и това също е определящо дали пухенката ще е повече или по-малко топла.
Принципите на шиене са основно на „студен шев“ и „топъл шев“ като последния има няколко разновидности.
При студения шев, конецът минава директно през двата слоя плат, отделяйки две камери с пух под и над себе си. Така се получава „студена зона“ между камерите с пух, откъдето неизбежно се губи някаква топлина, което може и да бъде недостатък. Предимството на този начин на шиене е, че е най-лекият вариант за отделяне на камерите с пух.
При топлия шев, между външния и вътрешния слой на якето се зашиват свързващи парчета плат, образуващи камери с кутиеобразна фомра. По този начин, пухът се разпределя по-добре и до голяма степен се елиминират студените зони. Недостатъкът е увеличеното тегло.
КРОЙКА И ФУНКЦИОНАЛНОСТ
Според нас, пухенката задължително трябва да има качулка!
Човек извършва около 6% от топлообмена си през главата. Това може и да звучи малко, но в планината е от критично значение. Преохладена глава може да ви вкара в сериозна опасност, а една добра каучлка с пух може пък да спаси живота ви. Освен това, няма такова нещо като „ще ми е твърде топло на главата“ в планината през зимата!
Задължително е пухенката да има джобове на кръста, в които да можете да топлите ръцете си. Ако тези джобове са така разположени, че да не пречат на поставена катерачна седалка – още по-добре!
Наличието на гръден джоб е добре дошло, но далеч не е задължително.
Ако обаче пухенката има вътрешни джобове, това в голяма степен помага, тъй като там можете да прибирате ръкавици и др. екипировка, която бихте искали да запазите топла, когато не се ползва.
На последно място – дълговременната импрегнация (Durable water repellency) на лицевия плат е вече стандарт за производителите и е добро предимство, но не е критична. Практиката показва, че DWR покритието пада бързо при редовна употреба и предвид, че пухенката се носи основно зимата, не е твърде нужна екстра, той като рядко ще се случва нещо въобще да тече върху плата.
Нека обобщим
При избора на пухенка, задължително търсете модели с качулка и удобни кръстни джобове. За да прецените топлината на якето, обърнете внимание най-вече на качеството на пълнежа и неговото количество. Също така, определящо за топлината е и дали конструкцията на камерите с пух е със студен или топъл шев.
Импрегнацията на пуха, пък ще го запази по-дългосрочно и ще помогне да се справя по-добре във влажна среда, но не е магическа.
Ако искате максимално лека пухенка, то търсете такава с по-голяма сила на пуха и по-лек лицев плат. Но имайте предвид, че това ще ви струва повече.
Като финален съвет – инвестирайте добре в пухенката си и тя ще ви служи по същия начин!
Опитът показва, че скъпите и качествени продукти си струват парите и се оказват са много по-практичен избор в дългосрочен план.
В следващата ни статия ще публикуваме и добрите, според нашия екип, варианти за пухенка, налични в България.