„Fast & Light“ философията за придвижване в планината напоследък придобива все по-широка популярност. Огромно е удовлетворението от усещането за чистота на преживяването и победата над себе си, когато преградите между нас и планината са сведени до абсолютния минимум.
В тази статия ще се фокусираме върху екипировката, която винаги носим в раницата по време на бързи еднодневни изкачвания по лесен до средно труден зимен алпийски терен из родните планини. Визираме предимно изкачвания с продължителност до 12 часа общо, по снежни ръбове, които може и да включват кратки и не много трудни скални пасажи.
Изброените елементи от екипировката сме подбрали така, че да се постигне оптимален баланс между тегло и функционалност като фокусът е върху универсалността на употребата.
Също така, тази екипировка предполага относително еднакви умения на членовете на свръзката и добри познания и опит как се борави с екипировката.
1. Базов превързочен пакет – 3-4 плетени бинта с ширина 10см, 6-10 марли, ролка лейкопласт, лепенки, 2 триъгълни кърпи, ножица и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО – спасително фолио.
2. Лавинен уред
3. Лавинна лопата
4. Лавинна сонда
Лавинния комплект е абсолютно задължителен в зимната планина, независимо, че характера на повечето зимни изкачвания включва предимно преминаване на ръбове. Никога не сте застраховани от попадане в лавина на захода, а може – недай си боже – да се наложи да помогнете на друга група в беда. Преди всичко сме хора. Планинари/алпинисти чак след това!
5. Пикел – Petzl Summit – универсален пикел с дължина, подходяща за класическа алпийска работа – траверсиране на ръбове и снежни склонове, изграждане на временна и основна осигуровка в сняг. Също така добре работи и на скала около 3-та категория.
6. Котки – Petzl Vasak – универсални алпийски котки. Теглото от 800г за чифт, добрата цена и включените в комплекта скоби за полу- и пълен автомат, правят тези котки много логичен избор за всякакви зимни обувки.
7. Каска – Singing Rock Penta – една от най-леките в света полистеринови каски със защитно пластмасово покритие и в същото време на много приемлива цена. Абсолютно задължителен елемент от екипировката! При днешните тегло и достъпност на повечето модели, става безсмислено въобще да се обсъжда носенето на каска.
8. 30м въже – препоръчваме въже, отговарящо едновременно на стандартите за единично, двойно и близначно. Дължината от 30м е напълно достатъчна за повечето класически траверси в България.
9. Лека седалка – PETZL ALTITUDE – Само 160г за размер M/L, но е сертифицирана и за алпийско катерене.
10. Два HMS карабинера с муфа – Singing Rock Bora – Едни от най-леките HMS карабинери за цената си. Това е абсолютният минимум муфи, които е допустимо да се носят. За по-оптимално осигуряване на безопасност е препоръчително муфите да са поне 3.
11. Два ринга от Dyneema по 120см с по един карабинер – в случая CT Fly-Weight кламери
12. Три ринга от Dyneema по 60см с по един карабинер – в случая CT Fly-Weight кламери
13. Термос с 1 литър топъл чай – най-често се разрежда със сняг за постигане на оптимална за пиене температура и получаване на по-голямо количество течност.
14. Храна за през деня – комбнация от бързи и по-бавни въглехидрати.
15. Яке мембрана – Fjallraven Keb Eco-Shell Jacket
16. Fleece Яке – ACLIMA Woolshell Jacket – като връхна дреха или среден изолиращ слой
17. Пухенка – за статични престои или много студено време.
18. Бъф – мултифункционална безконечна кърпа за допълнителна топлина на главата. Пречдпочитаме по-лек и по-тънък бъф.
19. Технични ръкавици – за прецизна работа със сечивото, инвентара и на скала.
20. Поларени или вълнени лапи
21. Гортексови лапи
22. Лека раница – в случая Simond Cliff 20. При своите 20 литра обем, само 290г тегло и цена от около 33лв, тази раница е естествения избор за все повече катерачи и алпинисти в последно време. На раницата сме монтирали допълнителен ластик, служещ за по-удобно фиксиране ръкохватката на пикела за пренасяне.
Липсващи на снимката:
– the leader – АБСОЛЮТНО ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН е през цялата година, независимо от предвиденото време за пребиваване!
– зимни алпийски обувки с твърда подметка и бордове за автоматични котки (в случая – Bestard Fitzroy или техен еквивалент)
– зимен софтшел панталон (Simond Alpinism)
– термобельо от мериносова вълна (ACLIMA warm wool hoodie w/ zip)
– чорапи – предпочитаме чорапите от мериносова вълна на ACLIMA
– тъмни очила с отлична защита от UV лъчи.
В зависимост от конкретните ви изкачвания, списъкът с необходими неща може да нарастне (добавяне на няколко клина, клеми и френда за по-технични участъци, например) или намалее.
Както и да го адаптирате към маршрута обаче, съветваме ви да го правите с по-голям буфер от безопасност, отколкото мислите за необходим.
Придвижването в зимната планина в стил бързо и леко носи невероятна наслада, но крие и своите големи рискове. Съветваме ви да предприемате подобен стил изкачвания само на добре познат терен и винаги да имате готовност за слизане по маршрута или по друг подходящ авариен маршрут.
Отнасяйте се към планината смирено и с уважение и тя ще ви награди подобаващо.
И помнете – върховете винаги ще си бъдат там, но вие не!
Ако условията ви съмняват и по терена има рискове, които не сте склонни да приемете, кажете го веднага и обсъдете заедно с партньорите си решението дали да не се върнете.
Повече уроци учим от планините, които не успяваме да изкачим и често това е по-голямата победа над себе си, отколкото достигането на връхната кота.
Поздрави и до нови срещи!
Автор: Бранислав Бранков