МАГИЯТА НА ИЗГРЕВА – ВИХРЕН И МАЛЬОВИЦА НА ПЪЛНА ЛУНА
17-18 септември
17-18 септември
Една нетрадиционна комбинация, направена точно за теб – преследвачът на изгреви и нестандартни преживявания!
Изкачвания на два от най-иконичните върхове у нас, поднесени по един особен начин, така че да наситят всички сетива и мераци за приключения!
Ще споделяме заедно нощния хлад, магията на лунната светлина и топлината на изгряващото слънце по върховете!
ДВЕ НОЩИ, ПРЕКАРАНИ ПОД ЛУННИТЕ ЛЪЧИ, НА ПЪТ ЗА ВИХРЕН И МАЛЬОВИЦА, И ПРЕХОД ПРЕЗ КРАСИВИТЕ МАЛЬОВИ ЕЗЕРА
ПОСРЕЩАНЕ НА ИЗГРЕВА НА ЕМБЛЕМАТИЧНИЯ МРАМОРЕН ПЪРВЕНЕЦ – ВИХРЕН, И НА ЛЮБИМАТА МАЛЬОВИЦА
СТРАХОТНА ГРУПА ОТ МОТИВИРАНИ ПЛАНИНАРИ И ОПИТНИ ВОДАЧИ
УЧАСТВАЙ САМО ЗА ЕДИН ДЕН ИЛИ ЗА ДВАТА ДНИ
ЗАПИШИ СЕ СЕГА!
Ден първи
Маршрут: паркинг на х. Бъндерица – х. Вихрен – вр. Вихрен – з. Казана – х. Бъндерица
Сбор на групата 20:00ч в петък вечер, на паркинга при х. Бъндерица. След като паркираме колите, ще направм кратък преход до х. Вихрен, ще се настаним в хижата и ще вечеряме обилно, за да се заредим за предстоящия ни щурм към върха! След вечеря лягаме рано, тъй като атаката ще започне с ранен старт в 04:30ч и изкачване по класическата пътека от х. Вихрен до местност Кабата.
Обстановката около нас ще бъде една тиха приказка, огрявана от пълната луна и озвучавана единствено от дъха ни!
Много вероятно е дори да изненадаме по пътя стадото кози, обитаващо района на върха и планината да ни дари и с тяхната близост!
На слизане ще минем по малко по-трудната пътека към Големия казан, за да оплакнем очи и по иконичната северна стена на Вихрен, която крие ужасно много история на корави алпинисти и епични приключения! За кратко ще спрем да починем при заслон Казана, след което ще се отправим към х. Бъндерица и колите ни.
Ще спрем и за вкусен обяд, преди да се насочим към началната точна на следващото ни нощно приключение – люлката на българския алпинизъм – долината на Мальовица!
Ден втори
Маршрут: х. Мальовица – Еленино ез. – вр. Мальовица – Мальови езера – х. Мальовица – ЦПШ
Щом паркираме на ЦПШ Мальовица, ще направим около 1 час преход до х. Мальовица, където ще се настаним и отново ще се захванем с обилна вечеря, преди да ударим възглавниците рано-рано. Все пак ни чака още един нощен преход!
Ставаме рано и поемаме по пътеката към върха, в прегръкката на звездното небе. По развиделяване минаваме покрай още спящото Еленино езеро и продължаваме нагоре към нашата цел, където ще посрещнем слънцето, на фона на зашеметяващата панорама на Камилата, Злия зъб и Орловец.
Нашият път продължава към тайнственото Мальово поле, далеч от масовите пътеки. От тук се разкрива една по- различна и респектираща гледка към стената на Мальовица.
Пътеката криволичи покрай блестящите Мальови езера и постепенно се спуска към х. Мальовица. Спираме за кратка почивка и заслужена чаша чай и се отправяме обратно към ЦПШ и колите, а в сърцата ни остава споменът за незабравими изгреви и нощи под пълната луна…
Задължителна лична екипировка и изисквания:
– планинска застраховка, валидна за периода на прехода
– малко ножче
– раница около 25-35 литра
– малък превързочен пакет – 2бр. ластичен бинт, 2бр. обикновен, спасително фолио, различни размери лепенки
– високи трисезонни обувки
– резервни чорапи – 2-3 чифта
– подходящи дрехи:
* удобен панталон с дълги крачоли
* термобельо блуза и клин
* полар
* дъждобран
* ветровка
* пухенка или яке със синтетична изолация – с качулка
– зимна шапка
– ръкавици – два чифта
– бъф или друга кърпа за глава / врат – 2бр.
– челник или фенерче
– слънчеви очила
– слънцезащитен крем
– Щеки (препоръчителни)
ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА ПРЕХОДИТЕ:
ТРУДНОСТ НА ТЕРЕНА:
ВАЖНО:
Водачите на терен, както и Mountain Talk като организатор, си запазват правото на промени в програмите, включително и в движение, с цел осигуряване на вашата безопасност!
В тази програма, по желание, може да участваш и само за един от двата дни!
МИНИМАЛЕН брой участници: четирима
МАКСИМАЛЕН брой участници: осем души
Всички преходи на Mountain Talk в трисезонни условия се провеждат при отношение водач : участници, не по-високо от 1:8.
Това, според нас, е най-добрият начин да ти осигурим отлично ниво на безопасност, адекватно лично отношение към всеки един участник и максимално приятно преживяване, съобразено с твоите нужди и интереси.
При голям интерес към програмите, организираме допълнителни, самостоятелни групи със собствен водач.
РАНО ПИЛЕ, РАНО ПЕЕ: 97лв за един ден; 147лв за двата дни
БУДЕН С ИЗГРЕВА: 107лв за един ден; 157лв за двата дни
ПОСПАЛИВЕЦ: 117лв за един ден; 167лв за двата дни
ВОДИМ ОЩЕ ЛУДИ: 10% отстъпка от цената за съответния период на записване
Цената включва: участие в програмата, лицензиран планински водач, планинска застраховка за периода на проявата
Цената НЕ включва: нощувки, транспорт, храна и напитки, всичко неизброено като включено
ЗА ПОВЕЧЕ ИНФОРМАЦИЯ: +359898211459 или +359887990753
Планински водач | Полярен изследовател | Геолог| Ски инструктор клас А
Надето е родена в гр. София, в полите на Витоша, през 1986 г. и също е от онези хора, за които планината е начин на живот. В професионален план прекарва време в сложно жонглиране между научната дейност, планинското водене и ските, целогодишно все на път и сред природата.
Тя е лицензиран планински водач (диплома №045927/2016), член на UIMLA и Асоциация „Планини и хора“, и сертифициран ски инструктор клас А (Сдружение „Българско ски училище”).
Научната ѝ работа също я отвежда в планината, било то в България или в други части на света. Член е на Български Антарктически Институт (Bulgarian Antarctic Institute), член е на Асоциацията на младите полярни изследователи (APECS International), международен представител на Асоциацията на младите полярни изследователи в България (APECS Bulgaria), член на Арктическия изследователски консорциум (ARCUS). Занимава се активно с водене на български и чуждестранни групи туристи, има опит в организиране и провеждане на детски лагери от 2016 г.; ски-инструктор е от 2018 г. Създател е на първата зимна програма за деца, с акцент върху особеностите на полярните райони и зимната планина, без аналог до момента – „Академия за малки полярни изследователи“, проведена в рамките на два зимни сезона (през 2017 г. и 2018 г.) в района на хижа Мальовица.
Освен това е участник в две научни експедиции в полярните региони – 25-та Българска антарктическа експедиция през 2017г, а през 2018г – “Дистанционни методи за наблюдение на полярните региони” проведена в Арктика, на остров Свалбард, от Европейската космичекса агенция.