СЕДЕМ ДНИ В ОБЯТИЯТА НА ВЕЛИЧЕСТВЕН ПИРИН
27 август – 02 септември
ЗАПИШИ СЕ СЕГА!
ПРОГРАМА
Ден 1 – х. Безбог, вр. Полежан
х. Безбог – вр. Полежан – вр. Малък Полежан – вр. Газей – вр. Безбог – х. Безбог
Сборен пункт – хижа Гоце Делчев, 10:30ч
Лифт до х. Безбог. Настаняваме се, оставяме багажа си и с леки раници се насочваме към първите ни приключения! Ще изкачим върховете Полежан, Малък Полежан, Газей и Безбог, и ще се насладим на иначе невидими панорами!
Очите ни ще се плакнат с прелестите на Дисислишки, Газейски и Валевишки циркус, а отдалеч ще ни поздравява първенецът на Пирин – връх Вирхен!
Ден 2 – Попово езеро, Лява Краледворска Порта, Тевно Езеро
Преход х. Безбог – Попово езеро – Митрово Езеро – з. Тевно езеро.
След закуска правим преход до прелестното Попово езеро, където ще починем за кратко и ще се порадваме на красотите.
Продължаваме на юг към Демиркапийска порта и минавайки покрай бистрите води на Аргирово езеро, ще се спуснем до Митрово езеро за обяд.
След почивка ще се изкачим до Дясна Краледворска порта, откъдето ще атакуваме и самия връх Кралев двор! Оттук ще ни се открие поредната невероятна панорама към безброй пирински върхове!
Заредени с енергията на тези природни картини, ще се спуснем до заслон Тевно езеро, за да отпочинем физически, а душите ни ще ликуват, заредени с енергия!
Ден 3 – Върховете Каменица, Каменишка Кукла, Яловарника и Зъба
з. Тевно езеро – вр. Момин Двор – вр. Каменица – з. Тевно езеро
С ранен старт ще се насочим отново към дясната Краледворска порта, но този път, за да изкачим връх Малка Каменица и да се насочим смело към самата Каменица!
Изкачването на вр. Каменица е дълго запомнящо се приключение, а панорамите от там са просто невероятни! Но ние няма да се задоволим само с това!
Ще траверсираме през билото, за да преминем и през Каменишка кукла, а от нея ще се спуснем към Беговишкия превал. Тук ще починем за кратко и ще съберем сили преди да атакуваме най-южните алпийски върхове на Пирин – иконичните Зъба и Яловарника!
Щом се докоснем до върховете и на тези гранитни гиганти, добре запасени с впечатляващи гледки и незабравими спомени, ние ще се приберем в заслона, за да заредим и с вкусна храна за следващия ден авантюри!
Ден 4 – Типицко Било, Бъндеришки чукар, Спано Поле
Тевно езеро – Типиците – Бъндеришки езера – Бъндеришки чукар – Спано Поле
Изцяло панорамен ден!
Ще започнем с преминаване през Мозговишката Порта, последвано от траверсиране на цялото Типицко Било, което ще ни разкрие гледки към панорами над Валевишките езера, долината на Демянишка река, целия Василашки циркус с неговите кристално чисти езера…красотите ще бъдат просто неизброими!
Все така по високото, ще продължим през вр. Бъндеришки чукар и ще се спуснем до заслон Спано Поле, където ще прекараме поредната нощ под омайващите звезди на Пирин
Ден 5 – Величествената Синаница
Спано поле – Синанишка порта – Момин връх – вр. Синаница – х. Синаница – Георгийски езера – Влахин Превал – Муратово езеро – х. Вихрен
Ще започнем нашия ден с пресичане на Спано Поле на запад и ще се изкачим до Синанишка порта, за да зърнем едноименната хижа…но няма да тръгваме към нея все още! Имаме по-важна работа – ще траверсираме билото до самата Синаница и ще черпим с пълни шепи от красотата на Пирин, заобиколени от панорамите на мраморното било с Албутин, Разложки Суходол, Баюви Дупки, Кончето, Вихрен Муратов връх, Тодорка…няма да ни стигне място да ги изброим!!
След това слизаме към любимата хижа Синаница, за да отпочинем преди втората част на нашия ден.
Хващаме пътеката към закътаните Георгийски езера, след което се изкачваме до Влахин превал под Хвойнати връх и се насочваме по една от по-скрищните пътеки към красивото Муратово езеро, в чиито води се отразява идеалния образ на Тодорка.
Щом се насладим и на тази гледка, ще се спуснем към х. Вихрен за нощувка.
Ден 6 – Мраморните гиганти на Пирин
х. Вихрен – заслон Казана – връх Вихрен – вр. Кутело – заслон Кончето – вр. Разложки Суходол – Суходолски Превал – х. Яворов
Закусваме и започваме нашият, вече седми, ден на незабравими преживявания и проключения!
Ще преминем под величествената северна стена на Вихрен и ще го изкачим по северозападния му ръб, след което ще отидем и на втория по височина в Пирин – Кутело. От тук ще започнем с най-наситената с адреналин част на нашето пътуване, а именно – преминаването на мраморния ръб на Кончето!
Главите ни може и да се замаят, защото панорамата, която се разкрива от тези върхове на Пирин е уникална! Ще виждаме най-острите алпийски ръбове на планината, както и цяла Рила, простряна като на длан пред очите ни!
На обновения от Асоциацията на планинските водачи нов заслон ще спрем за подобаваща почивка и ще се захванем със следващите предизвикателства!
Очакват ни върховете Баюви Дукпи, Каменицита и Разложки суходол! След тях ще се спуснем до Суходолския превал, ще оставим раниците там и ще изкачим връх Албутин, след което ще се върнем до превала и ще се спуснем до х. Яворов през живописна пътека, минаваща под небезизвестното скално формирование “Стъпалата”.
Ден 7 – Приключение по скрити и рядко посещавани пътеки…
х. Яворов – Парева поляна – Кацата – вр. Дунино Куче
Събуждайки се, в утрото на този последен ден на приключения, ние за пръв път ще се любуваме на върховете отдолу, вместо да крачим по острите им ръбове.
Първа цел за деня ще бъде Парева поляна – изходен пункт за изкачвания по едни от най-коравите ръбове в Пирин – Средоноса и Котешкия чал. Ще имаме шанса да видим пълното им величие, сякаш сме на сцената на амфитеатър!
Щом се заредим с тази гледка, ще се насочим към връх Дуниното куче през една много приключенска пътека, а щом го изкачим – ще можем да видим и величието на северните стени на Кутелите и Бански суходол!
От върха ще се спуснем под Църна Могила, за да хванем пътеката за местността Пещерите над Банско, където нашата пиринска одисея ще приключи.
Разбира се, преди да отпътуваме, ние подобаващо ще отпразнуваме с хубава храна!
ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА ПРЕХОДИТЕ:
от
до
ТРУДНОСТ НА ТЕРЕНА:
от до
Задължителна лична екипировка и изисквания:
– планинска застраховка, валидна за периода на прехода
– малко ножче
– раница около 25-35 литра
– малък превързочен пакет – 2бр. ластичен бинт, 2бр. обикновен, спасително фолио, различни рамери лепенки
– високи трисезонни обувки
– резервни чорапи – 2-3 чифта
– подходящи дрехи:
* удобен панталон с дълги крачоли
* термобельо блуза и клин
* полар
* дъждобран
* ветровка
* пухенка или яке със синтетична изолация – с качулка
– зимна шапка
– ръкавици – два чифта
– бъф или друга кърпа за глава / врат – 2бр.
– челник или фенерче
– слънчеви очила
– слънцезащитен крем
– Щеки (препоръчителни)
МИНИМАЛЕН БРОЙ УЧАСТНИЦИ: шестима души
МИНИМАЛЕН брой участници: четирима
МАКСИМАЛЕН брой участници: осем души
Всички преходи на Mountain Talk в трисезонни условия се провеждат при отношение водач : участници, не по-високо от 1:8.
Това, според нас, е най-добрият начин да ти осигурим отлично ниво на безопасност, адекватно лично отношение към всеки един участник и максимално приятно преживяване, съобразено с твоите нужди и интереси.
При голям интерес към програмите, организираме допълнителни, самостоятелни групи със собствен водач.