За незапознатите – Lowe Alpine е американска компания основана през 1967 година в Колорадо от братята Грег и Майк Лоув.
Израстнали в семейство на катерачи и планинари, двамата братя практикуват тогава навлизащия скоростен алпийски стил катерене уповаващ се на философията “fast and light”. Този стил се развива и популяризира и до днес от хора като Килиан Джорнет и Джорди Тосас – атлети на Salomon, за чийто скоростни изкачвания на високи върхове, повечето от вас вероятно са чували. Именно заради появата на този нов подход, в който всеки грам тегло е от значение, за братя Lowe, се появява необходимостта от все по-лека и същевременно издръжлива екипировка. Както всички знаем, раницата е от най-важните части на екипировката. В следващото ревю бихме искали да ви представим една много функционална раница – Lowe Alpine Airzone Z20.
В началото на статията да споменахме думата алпинизъм, но Lowe Alpine Airzone Z20 не е раница за алпинисти и катерачи. Тя е удобна всекидневна 20 литрова раница, която може да бъде ползвана както при планински преходи, така и в градски пътувания.
Раницата тежи малко над 1 килограм, а официалните и размери са 49 х 28 х 23см. Дизайнът е класически, а производителите са успяли да имплементират едни от най-добрите си технологии.
Силно първо впечатление прави вентилационната система за гърба, наречена Airzone, която има за цел да ви предпази от изпотяване и да придаде допълнителен комфорт при носене.
Раницата разполага с голям джоб с отделение за кемъл бег, еластични странични джобове побиращи стандартни бутилки от 0,5 до 2,5 литра, а също и голям заден еластичен джоб, в който може да бъде прибрана дреха или пък кутия с храна. На лявата презрамка има малък джоб идеален за ключове, малък телефон или джобно ножче.
Раницата има гръден ремък и колан, които свързват двете презрамки и помагат в случай, че носещия има нужда от по-плътно усещане или когато тежестта е по-голяма. Гръдният ремък е с прикачена свирка за аварийни случаи и също така е регулируем по височина.
В голямото отделение намираме два джоба. Единият е достъпен само след отваряне на основното отделение, а другият е външен и има собствен цип, който може да бъде отворен дори ако раницата е на гърба ви.
В долната част на раницата има допълнително отделение, в което се намира rain cover-а, които може да предпази от намокряне екипировката ви в условия на лек дъжд и снеговалеж.
В отделението за rain cover може също да се побере спасително фолио.
Въпреки своя сравнително малък размер и обем, Airzone Z20 е съвместима и с туристически щеки, като за целта е използван устойчив ластик и кръстовидни отвори, през които се прекарват връхчетата на щеките.
В допълнение, на гърба на раницата могат да бъдат намерени четири ластичета покрити със силикон за които може да бъдат закачани карабинери или да бъдат връзвани калъфи за очила, или други аксесоари.
Дойде време да изкажа и личните ми впечатления. Първо, трябва да отбележа, че системата за вентилация на гърба и комфорта от първото тестово слагане в магазина, са две от главните причините да закупя тази раница. Въпреки това, в началото изпитвах огромни съмнения относно здравината на раницата познавайки собствените ми нужди и експлоатация, които упражнявам върху всяка моя екипировка. В никакъв случай не казвам, че не полагам грижи за екипировката, просто винаги очаквам нейното качество да бъде на най-високо ниво, за да мога да се чувствам сигурен при всякакви екстремни случаи. В крайното ми решение за покупката на Аirzone Z20 голяма роля изигра невероятната и визия. Истината е, че раницата толкова ми харесваше като дизайн, че дори купих две наведнъж – едната беше коледен подарък за брат ми.
Сами може да направите извод за поетия от мен риск, тъй като раницата определено попада в един по-скъп ценови сегмент. Явно обаче съм грешал с притесненията, защото я използвам ежедневно вече почти две години и половина, а състоянието й изглежда почти непокътнато. С нея съм както в планината, така и на работа като ежедневно я натоварвам поне с 5-6 килограма тегло, въпреки скромния и обем. Случвало се е да нося и повече, и да се движа с бързо темпо или тичайки през пресечен терен като никога не съм имал проблем като протриване, развалена презрамка, скъсана катарама, или каквото и да било. Всъщност раницата може да бъде толкова добре пристегната към гърба, че да не позволява движение дори при високо интензивни натоварвания. Трябва добре да знаете колко високо на гърба ви да стои раницата, в противен случай може да изпитвате дискомфорт, ако носите нещо по-тежко или когато карате приведени колело.
Често се случва да изпозлвам rain cover-а като допълнителен начин за увеличение обема на раницата, поставяйки rain cover-a, слагайки багаж под него и притягайки. Може да се каже, че рядко го изпозлвам по предназначение, защото както показва досегашния ми опит, waterproof/непропусклива раница няма. Има висококачествени материи, които могат да отблъскват или да забавят пропускането на вода, но не й да го елиминират напълно. В случая, rain cover-а на Airzone Z20 върши добра работа при леки и умерени дъждове и снеговалежи, но той е само временно решение. След около 4 до 6 часа материала на раницата ще е напоен въпреки употребата на rain cover. Най-доброто решение е да опаковате багажа си в найлоново пликче или друга специализирана торба.
За финал, Lowe Alpine определено е компания която знае как да прави висококачествени раници. Съветваме ви да посетите някой от техните дистрибутори в България и сами да се убедите в качеството на материалите, които използват във всяка една раница.
Конкретно за Airzone Z20 бихме казали, че тя е едно прекрасно решение за всеки, който води динамичен начин на живот и обича приключенията, а също и за тези, които обичат комфорта и сигурността в забързаното градско ежедневие.
В България раницата се предлага в магазини Adventure Shop и K2Outdoor.
Изборът на цветове включва черен, червен, син, зелен и оранжев.
текст: Ясен Дудин
снимки: Бранислав Бранков