В началото на 2017г, организирайки експедицията ни по Южната патагонска ледена шапка, се обърнахме към екипа на CampingRocks.bg за помощ в осигуряването на подходяща бивачна екипировка. Момчетата на драго сърце ни предоставиха надуваеми шалтета SeaToSummit Ultralight Insulated и четирисезонна палатка.
Триместната палатка Helium Dome на Bergans of Norway е техният най-висок клас модел за експедиции. Създадена да бъде използвана в най-суров зимен климат, Helium Dome предлага куполна геодезична конструкция, изградена от четири основни рейки от алуминиева сплав, които се пресичат в седем опорни точки, за максималнa стабилност и защита на палатката при по-силни ветрове и снежни бури.
Покривалото (външното платнище) e изработено от висококачествен 100% найлон рипстоп и включва задължителните за четирисезонни палатки поли за сняг, които предотвратяват навяването на сняг между външния плат и спалното помещение. На покрива са предвидени и т.нар. storm flaps (затварящи се при буря вентилационни отвори), както и шест подсилени обтяжки за осигуряване.
Спалното помещение е от плътен, но дишащ найлон и е свободно стоящо – може да бъде използвано самостоятелно, без външното покривало, когато лагерувате на по-малка височина и времето не предполага бури и дъждове. То включва два срещуположни входа с мрежи (комарници), обемни джобове за съхранение на екипировка, както и отделение за сушене на дрехи.
За оптимална циркулация на въздуха и намаляване до минимум образуването на конденз, в Helium Dome се грижат вентилационни панели на спалното помещение, както и срещуположно разположените входове, които допринасят и за отлична мобилност в случай на бури. Предверията към входовете са две и в тях може да бъде съхранявана екипировка и да се готви.
Helium Dome е доказала своите преимущества в множество експедиции от Антарктида, през езерото Байкал до Хималаите и базови лагери в подножието на К2. Този модел палатка е избран и от Сесил Ског (първата жена в историята, достигнала Северния полюс по суша) за подслон, когато тя и Райян Уотърс прекосяват Антарктида за 70 дни и изминават общо 1700 км. в бялата пустош. Палатката също така е предпочитан избор при множество екстремни експедиции и на по-малка надморска височина.
ПАРАМЕТРИ И ФУНКЦИОНАЛНОСТ
ПАРАМЕТРИ
- Експедиционна четирисезонна палатка
- За трима души
- Два входа с предверия
- Два вентилационни отвора с цип на покрива
- Голямо и удобно предно предверие с прозрачен прозорец
- Двупосочни ципове на входовете
- Мрежи (комарници) на входовете на спалното помещение
- Лепени шевове
- Външен слой (платнище): солиден 100% рипстоп найлон с 3000 мм воден стълб
- Широки поли за сняг
- Светлоотразителна нишка, вшита в обтяжите за по-добра видимост нощем
- Брой обтяжки: 6
- Три-точково закрепване на обтяжките
- Самоизравняващо се обединяванане на точките на закрепване посредством пластмасов пръстен
- Регулируема дължина на обтяжките
- Конструкция: свободно стояща (геодезичен купол)
- Размери в сгънато състояние: 62 x 20 см
- Тегло: 5.2 / 5.3 кг – без калъф / с калъф
ПАРАМЕТРИ
- Материал: дишаща 100% ултра лека найлон мрежа
- Под: солиден 100% рипстоп найлон с 5000 мм воден стълб
- Два входа
- Двупосочни, двойни ципове на входовете, позволяващи отваряне поотделно на комарника или входа
- Фосфоресциращи краища на всички ципове за лесна идентификация на тъмно
- Катарами за скатаване на входовете
- Две вентилационни мрежи с цип на покрива
- Широки тапи за краищата на рейките – могат да поемат 2 комплекта рейки
- Регулируеми ремъци на тапите за рейките
- Цветово кодиране за по-лесно разпознаване ръкавите на рейките
- Широки ръкави за двойни рейки
- Мрежа за сушене на дрехи / съхранение на екипировка
- Осем големи мрежести джоба за подреждане на екипировка
- Fastex катарами за закопчаване на платнището с регулируеми ремъци
- Тегло на вътрешна палатка: 1.63кг
РАЗМЕРИ
- Разпъната, външни размери: 2.35 х 3.75 х 1.38м
- Вътрешно помещение: 1.95 х 1.95 х 1.25
- Място за спане: 4.1 m²
- Височина голямо предверие: 88см
- Дължина голямо предверие: 85см
КОМПЛЕКТ
- Платнище
- Вътрешна палатка
- 21 колчета с калъф
- резервна част за ремонт на рейка
- 5 рейки с калъф
- Панел за екипировка с калъфче
- Калъф за целия комплект
ПОЛЕВИ ТЕСТОВЕ
Дни употреба на терен: 33
По-сериозни бури, дни: 11
Тестови локации: Аржентинска Патагония и Южна Патагонска ледена шапка (експедиция), Исландия – ледената шапка Langjokull (експедиция), Пирин и Рила през зимата/лятото, Витоша
Helium Dome ни беше дадена за употреба в експедиционен контекст, и именно по този начин сме я тествали. Палатката е прекарала на терен около 50 дни, общо, но в някои от тях само е носена, поради наличие на друг подслон наблизо. Горното число описва пътите, в които сме ползвали Helium Dome самостоятелно за подслон.
ПЪРВИ ПОГЛЕД
Първото нещо, което ще забележите в тази палатка е нейният размер. С почти 4 метра дължина и 1.35м височина разпъната, тя създава по-скоро усещането за просторен палат, отколкото за палатка. При експедиционна работа сме я ползвали предимно по двойки. Така, пространството вътре е предостатъчно просторно и осигурява добър комфорт за двамата, дори без да се стараете да подреждате багажа много-много.
Ако се ползва от трима души, ще се налага по-внимателен избор какво да подредите вътре и какво да остане навън в предверията или шейната.
В екстремни случаи, или при експедиции с ултралек характер, Helium Dome може да осигури относително комфортно пространство и за 4-ма души (без да се получава твърде голямо ръгане с лакти). Този тип употреба обаче НЕ е по спецификация и не може да се очакват удобства.
Големите и размери – съвсем логично – създават притеснение, защото я правят по-голяма мишена за бурите и ураганните ветрове. В действителност, когато я окопаете добре в снега и благодарение на своята геодезична конструкция, Helium Dome осигурява стабилност и отлична защита от силни ветрове, независимо от тяхната посока. Прекарвали сме в нея бури с ветрове надминаващи 100км/ч и дори при осигуряване в маргинално качество сняг, палатката почти не мръдва!
За да се възползвате оптимално от конструкцията и, трябва да я разпъвате с голямото предверие към вятъра. Така се постигат по-добра аеродинамичност и по-голяма стабилност при обтичане от въздушния поток – самата геометрия на купола работи в полза на това, палатката да остане здраво закрепена.
Снежните поли, след добро заковаване със сняг гарантират, че няма да навява под тях между двата слоя на палатката, а през лятото могат да бъдат затиснати с камъни, създавайки защита от вятъра.
Вентилацията на палатката е много добре направена. Клапаните на покрива и възможността да отваряте входовете отгоре-надолу осигуряват свободно преминаване на въздушния поток. За да можете напълно да се възползвате от този капацитет, обаче, е необходимо правилно да фиксирате външното платнище по вътрешния слой и да го опънете добре с обтяжките. Освен вентилация, това ще ви осигури и максимално разстояние между двата слоя, постигайки по-добра защита от дъжд и снежни навявания.
РАЗПЪВАНЕ
В „клинична“ среда – на идеална поляна в добро време – на сам човек отнема 15 минути, за да разпъне напълно палатката без голямо мотаене, но и без бързане. Веднъж щом се запознаете по-добре с палатката ще можете да постигате 12 минути сам.
В реални условия, при екип от двама и добро време, малко под 10мин е съвсем ОК време. Когато обаче добавите необходимите за експедиция или зимен преход изкопаване на платформа, разпъване и окопаване, времето достига средно 40-60 минути до готова и сигурна за обитаване палатка, в зависимост от това колко добре сте сработени като екип.
Част от причината за по-голямото време за разпъване се крие в множеството точки на укрепване към земята – общо 15-19, в зависимост от условията и дизайнът за разпъване рейките по вътрешната палатка. Тази конструкция дава големи предимства при експедиции с разнообразен климат, но при разпъване в екстремни бури може да доведе до частично намокряне на вътрешното помещение през вентилационните му мрежи. Освен това, конструкциите с рейки, опъващи се по вътрешния слой неизбежно са по-бавни още на ниво замисъл.
Но, както казах, този тип конструкция има огромни предимства, когато срещания климат е много разнообразен.
Отвътре по платнището има върви за закрепване към пресечните точки на рейките, но с опита установихме, че не е особено необходимо да се губи време в употребата им. Добро разпъване се постига и без да се връзват, а в условия на екстремен студ или силна буря повече пречат на процеса на разпъване и събиране като по този начин се излагате излишно дълго на елементите.
В най-екстремните ни преживявания – солово разпъване на тъмно и в силна снежна буря, при ветрове около 70-80км/ч – времето – с всички включени процедури + изграждане на 1.20м висока снежна стена, защитаваща от вятъра – може да достигне над 2ч. При подобни условия, това е нормално, разбира се.
В Исландия – в буря насред ледената шапка Langjokull – ми бе нужно сам да изкопая 638 лопати общо за платформа, разпъване, окопаване и осигуряване на точките. В подобни условия обаче всяка палатка би била сходно предизвикателство за разпъване…
Ако имате втори човек на разположение и работите добре заедно, можете дори в най-екстремните условия да постигнете времена под 1ч за всичката работа.
ДЕТАЙЛИТЕ
Вглеждайки се в „дреболиите“ по конструкцията на Helium Dome забелязваме, че Bergans са отделили огромно внимание на всеки един елемент.
Нека започнем с платнището – всяко закрепване към дъното на вътрешната палатка е с fastex катарама и регулируем ремък с добре зашита контра. Контрите на ремъците не само предпазват от загубване на катарамите, но и спомагат работата с ръкавици. Местата на закрепване на тези катарами са усилени с триъгълни парчета плат, спомагайки оптимално разпределение на натоварването там и предпазвайки основния плат от скъсвания.
Вентилационните отвори на платнището имат мрежа с достъпен и отвън, и отвътре вертикален цип по средата. Мрежата предпазва от навевки на сняг между платнището и вътрешната палатка.
Циповете на входовете са двупосочни, позволявайки напускане на палатката, дори когато е силно затрупана от сняг. Всички ципове по палатката са с фосфоресциращи накрайници, които лесно се виждат в тъмното дори без челник. Голямото предверие разполага с два начина на отваряне – можете да разкопчаете централното парче плат с прозорец, или всяка от страните поотделно, в зависимост от нуждите ви. Разбира се, входовете и на двете предверия имат предвидени илици и куки, посредством които да ги навиете настрани, за да не пречат.
Трите точки за закрепване на всяка от обтяжките са вшити в шевовете на платнището и допълнително усилени. Точките на обтяжките са обединени в автоматично изравняващ натоварването пръстен, позволяващ разпъване в почти всяка посока, а в самите въженца са вшити светлоотразителни нишки.
Вътрешната палатка
Всяка тапа за рейка е плъзгаща се по регулируем с катарама ремък, позволяващ оптимално затягане според терена. Ремъците за рейките и ушите за колчета са зашити за допълнително, усилващо парче плат, което предпазва пода на палатката от нежелани скъсвания.
Каналите за рейките са обозначени с цвета на съответната рейка, за по-лесна и по-бърза работа. И вътрешната палатка има два отвора с мрежа за вентилация, отново с вертикални ципове по средата. Двата срещуположни входа на палатката могат да се отварят по два начина – изцяло, посредством двупосочен цип, а може да свалите найлона, оставяйки отворена само противокомарната мрежа – за това има втори, вътрешен и отново двупосочен цип. Разбира се, Bergans са предвидили илици и куки за скатаване на входовете.
Отвътре разполагате с 8 широки мрежести джоба за екипировка, а също така, на тавана има общо 8 илика за осигуряване на котлон или платнището за сушене на екипировка.
Единствените детайли, от които не сме съвсем доволни са ушите за колчетата. Размера им е ОК за употреба с пикел, щеки или дръжка от лопата, но е твърде малък за употреба дори с по-тънки ски, а по време на експедиция ските са сред основните „колчета“. За да можем да ги ползваме по този начин, добавихме към ушите рингове от 3мм помощни въжета.
НА ТЕРЕН
По отношение на комфорта, пребиваването в тази палатка е доста добро преживяване. Просторното вътрешно отделение не създава познатото от по-ниските палатки чувство на лека клаустрофобия. Човек може дори да се изправи и приведен да преобува клин/панталони, вместо да извършва това от легнало положение.
При употреба от само двама души, във вътрешното пространство – с малко по-умна подредба – спокойно може да се съберат екипировката и провизиите за двуседмична автономна експедиция. Това подсигурява, че няма да се налага твърде често да излизате в бурята за провизии.
Предното предверие осигурява достатъчно място за човек да клекне леко превит. Също така е много удобно и просторно за готвене и извършване на разни хигиенни задачи в условия на буря (копайте надълбоко обаче, че оня замръзнал шоколад в ъгъла може да се окаже не съвсем шоколад…). Ако условията позволяват да обърнете палатката с това предверие по посока на движението ви през следващия ден, можете да проверите времето, щом станете, дори без да си подавате носа.
Задното предверие осигурява ограничено пространство, но двупосочния му цип е отличен авариен изход в случай на лошо време. Неведнъж ми се е налагало да откопавам палатката в силен вятър, започвайки от задната и част, все още полускрит във входа и.
Интересно е, обаче, че дължината на вътрешното пространство е само около 195-200см. Ако подложа голяма раница за възглавница, при височината ми от 184см, се случва често краката да опират в долния край на палатката, сплесквайки чувала и създавайки студена зона там. Решавам проблема с по-малка „възглавница“, но подозирам, че за още по-високи хора това ще представлява неприятност.
Специфични случаи
При редовно разпъване и прибиране на палатката във студена и влажна среда, каквато е специфична за исландските зими, например, ни се е случвало рейките да замръзват в сглобено положение. Проблема се решава сравнително бързо с вдухване на топъл въздух в сглобките. Понякога обаче ластиците на рейките се навлажняват и влагата в тях замръзва – при такива условия ластиците губят от своята еластичност и се затруднява сглобяването на рейката, тъй като една от секциите непрекъснато изскача заради отслабения ластик. С малко ръчкане и избутване на не-сглобената секция към края на рейката, проблема се решава, но на терен това губи време и леко играе по нервите. Досега не сме имали опит с други палатки в подобни условия и НЕ можем да кажем дали това е обичаен и очакван проблем или частен случай на този модел, но логиката сочи по-скоро първия вариант.
Полезна практика, която изведохме от опита е да не разтягаме максимално ремъците на рейките или на закопчалките на платнището, когато прибираме палатката. Винаги оставяме 2-3 сантиметра свободен ремък преди катарамата, за да можем при следващото разпъване да затягаме по-лесно дори с дебели ръкавици или лапи.
ИЗНОСВАНИЯ
След повече от тридесет дни на терен, почти само в агресивна среда, износванията от употреба по палатката са леки протривания на покритието на каналите за рейки около точките им на пресичане. По самия плат няма никакви следи от прокъсвания. Това най-вероятно се получава от триенето на рейките една в друга по време на по-сериозните бури. Не-щадящата природа на транспортирането на палатката в шейна по време на експедиции също допринася за подобен род захабявания.
Една от обтяжките също е леко протрита от кант на ски и има минимални следи от употреба по полите на палатката – следствие от агресивна работа с лопата при откопаване.
Предвид постоянно агресивната, в която сме ползвали палатката, изненада е, че все още е практически невредима и следите от износвания са минимални, без да засягат нейната функционалност.
Преди да преминем към финалната ни оценка, можете да разгледате галерията с някои от приключенията, за които Helium Dome подсигури нашите комфорт и безопасност.
ФИНАЛНА ОЦЕНКА
Впечатлени сме от комфорта и защитата, които Helium Dome осигурява по време на дълги пътувания и смятаме, че именно тук палатката грее със своите качества. Конструкцията и я прави невероятно подходяща за палатка в базов лагер, а също така и в разнообразен алпийски релеф, където се очакват силни снеговалежи и е невъзможно да се предскажат тенденции в посоката на вятъра. Теглото на палатката я определя като таргетирана към дълги и изискващи пътувания до най-коравите места по света.
Вниманието, което Bergans са отделили на детайлите е наистина впечатляващо. Успели са да създадат класов продукт, който ще бъде ваше сигурно убежище, независимо какво природата се опитва да хвърли отгоре ви. Helium Dome е една устойчива, надеждна и просторна палатка с богата функционалност, която съвсем успешно изпълнява ролята на „подвижнда къща“, осигурявайки необходимите защита и комфорт дори в най-суровите условия.
Какво ни харесва в тази палатка:
– много просторна и комфортна за дълги преходи и експедиции
– отлична защита от метеорологичните елементи
– отлична вентилация посредством входовете и отворите на покрива
– голямата височина на спалното помещение улеснява преобличане, подреждане на екипировка и т.н.
– изключително устойчива и надеждна конструкция
– голямото предверие е много удобно за „хладилно помещение“ за храната и за готвене
– фосфоресциращите краища на циповете са много приятен и практичен детайл
Какво не ни харесва
– относително високото тегло – 5.3кг с калъф
– разпъва се по вътрешния слой
Можете да закупите Helium Dome от нашите приятели CampingRocks.bg, а ако тази палатка е твърде яка за вас, можете да се доверите на някой по-лек модел от тяхната богата селекция.
Автор: Бранислав Бранков
Снимки: Бранислав Бранков, BIG ICE EXPEDITIONS