ЗАЩИТА ОТ ЕЛЕМЕНТИТЕ
Устойчивостта на вятър е отлична – Keb Eco-Shell съвсем спокойно устоява и на патагонските ветрове, които по време на един от преходите ни надвишиха 140км/ч. В този ден, на Paso Huemul, практически преподавахме свободно падане и изкачване на 35-градусов наклон чрез свръх-дълга летежна фаза между крачките и минимален разход на калории.
Тествайки една мембрана, различаваме три вида бури, с които трябва да се справи – мокри и свръх студени, а третата разновидност на откровено гадни условия са мокрите и едновременно с това близки до точката на замръзване бури, които комбинират отвратителното с най-неприятното от двата други типа.
Keb Eco-Shell устоява с дни на напоителни валежи при високопланински трекинги без да пропусне вода. По време на полевите ни тестове установихме, че когато лицевият плат се напои с вода, усещането в дрехата е по-студено, сравнено с найлоновите триламинат мембрани. Това налага носенето на малко повече слоеве или един по-топъл слой под мембраната, особено когато има силен вятър и/или се налага бавно движение, при което не можете да се загреете.
Установихме също, че при напояване на лицевия плат с вода, способността на мембраната да диша пада значително – това е съвсем естествен резултат от дизайна на всички видове мембрани, разчитащи за дишането си на DWR импрегнация.
Този проблем може да се елиминира до голяма степен чрез по-редовна импрегнация на лицевия плат с препоръчания от Fjallraven PFC-free препарат.
При нисък интензитет на движение, когато не се освобождават големи количества пот, това не е проблем. При достатъчно висока температура вътре в мембраната при по-висок интензитет, тялото все пак успява да „издиша“ излишната влага навън през мембраната, но по-бавно – в рамките на няколко часа движение „изсъхвате“ отвътре.
Най-лошият вариант се получава при ниска външна температура, напоен с вода лицев плат и активно движение, генериращо много потене. Този тип условия са най-големия враг на всички мембрани и изискват разбиране от носещия мембраната. Единственото спасение за подобни случаи е редовно импрегниране на лицевия плат и регулиране скоростта на движение и носените слоеве, така че да се редуцират потенето и натрупването на влага отвътре.
Без съмнение, най-сериозния тест на Keb Eco-Shell проведохме по време на зимната ни експедиция по исландската ледена шапка Langjokull през Януари 2018. Тогава бяха пресечени около 230км през субарктически терен в често брутални метеорологични условия. Бурите в Исландия са способни да уплашат сериозно дори най-коравите планинари и са съвсем конкурентноспособни на небезизвестните патагонски извращения, като дори ги надминават понякога. Както ни каза един местен гид тогава – „Ако искаш да подложиш на изпитание всяко свое умение за оцеляване в Исландия, то януари е най-подходящото време от годината!“
Със свръх студените условия, при температури под -20 С, Keb Eco-Shell се справя перфектно. Дрехата осигурява добра защита от студа и вятъра, като в същото време диша достатъчно, така че не се стига до запотяване, дори при най-бързото и интензивното теглене на шейна. Свободната кройка пък позволява настройване на системата от дрехи с всички необходими слоеве, без да се ограничава мобилността. Усещането с Keb Eco-Shell е по-скоро за зимен софтшел, отколкото за мембрана и въпреки това имате пълна защита.
Това, което беше наистина впечатляващо е как мембраната се справи при студените бури с висока влажност и валеж от мокър, лепкав сняг.
По време на тези условия, отвън по дрехите полепваха големи количества сняг, които веднага замръзваха, образувайки нежелана ледена броня върху мен. Въпреки тези привидно безкрайно неприятни условия, през цялото време мембраната ме поддържаше сух и с необходимата комфортна температура. Бях облечен в „броня“ от лед и плат, както в най-лошия, така и в най-приятния възможен смисъл на израза.