Голяма рядкост е, поне от моя опит, да попадна на продукт, предназначен за планинарство и да съм напълно доволен от него, че даже и да ми надмине очакванията!
Това ревю е плод именно на изключително положителните ми впечатления от софтшела Rab Vapour-rise™ Lite Alpine. Искам да споделя с вас преживяването си на доволен клиент и още по-доволен от новата си екипировка планинар!
Преди да се снабдя с Rab Vapour-rise™ Lite Alpine бях използвал предимно военни софтшели, а повечето ниско-бюджетни цивилни модели, които бях разглеждал не ми вдъхваха много доверие и ги отхвърлях като твърде дебели и топли, за да свършат работа.
Rab-a обаче някак ме привлече. Понякога просто имам усещането, че даден продукт ще се окаже много добър.
Считам себе си за човек с приличен опит в екстремно време през последните десет години и понякога именно този опит ми сочи продукт в магазина като читав или не. Нещо като планинска интуиция ми е това, ако щете. Както ми подсказва да се върна, ако имам кофти усещане горе, така ми “нашепва” и когато разглеждам нова екипировка.
По отношение на Rab-a – след кратко проучване на технологията на изработка и четене на няколко ревюта, се реших и се снабдих с якето, а приключенията, които ни предстояха заедно щяха да са незабравими и много приятни!
Ако не сте запознати със софтшел концепцията, може да прочетете повече
ТУК.
Vapour-rise™ е нова софтшел технология, разработена от Rab Carrington. Тя балансира оптимално топлината на дрехата, отвеждането на влагата и ветроустойчивостта и, за да поддържа комфортен микроклимат. Това позволява Vapour-rise™ софтшелите да се ползват в голямо разнообразие от условия.
Vapour-rise™ е двуслойна софтшел материя, чийто вътрешен слой е от micro-pile с високи влаго-отвеждащи качества, а външната страна на якето е от Pertex Equilibrium.
Тази комбинация предоставя на тялото ви отлична терморегулация. Вътрешният micro-pile изсмуква влагата бързо и ви поддържа сухи, като също така осигурява известна топлина.
Външният слой е ветроустойчив – оплетката на материала се различава отвън и отвътре, като външната страна на външния слой е с по-плътна оплетка, целяща предпазване от външните условия, докато вътрешната страна на “черупката” е с “по-отворена” оплетка, чиято цел е по-лесно и по-бързо да отвежда влагата към външната страна, където тя се разпределя върху по-голяма площ и се изпарява по-бързо. Този външен слой също така е третирана с DWR – Durable Water Repellent – износоустойчиво водоотблъскващо покритие.
Това е наистина универсална система, която може да бъде носена на голо, върху първия слой или като част от цялостна система от дрехи.
Като резултат от този дизайн, Rab Vapour-rise™ Lite Alpine e много леко софтшел яке, идеално за трекинг, планинско бягане, алпинизъм, спортно катерене, летене…въобще, каквото се сетите, свързано с планината.
Кройката на якето е проста и функционална. Думата “Lite” в името не е случайна.
Rab са премахнали всичко излишно и са оставили само най-необходимата функционалност в своя софтшел.
Главния цип на дрехата е двупосочен. Разполагате с два външни гръдни джоба и един вътрешен, отляво. Джобовете са така разположени и конструирани, че да могат напълно удобно да бъдат носени с всякава раница и/или катерачна седалка. Също така, можете да сгънете цялото яке в левия му джоб, отвътре на който има пришита и закачалка, с която да прикрепяте сгънатото яке.
Ръкавите са с регулируемо чрез велкро пристягане, а на кръста има ластик с двустранна регулация за прибиране на полата на якето към тялото.
Качулката е с двупосочна регулация – ластик отпред около лицето, регулируем само чрез дърпане, и пристягане отзад на тила – за да може да прилепне максимално удобно към главата.
Също така има вградена огъваема жица в козирката си, с която можете да я моделирате по свой вкус. Интересно е да се отбележи, че по дизайн, тази качулка е предназначена за носене ПОД каска, но може да се носи и над по-малък катерачен модел (тествано със Singing Rock Penta). За каране на велосипед е особено приятно решение, но за употреба по време на зимен алпинизъм вградената огъваема жица е неудобна и затова просто я премахнах.
Когато не ви е необходима качулката, можете просто да я сгънете и закопчаете.
Лично на мен в началото ми се стори недостатък, че липсват ципове за вентилация под мишниците – решение, продиктувано от старанието теглото на продукта да се намали до абсолютния възможен минимум. Бързо обаче се убедих, че не са особено нужни, предвид изключително добрата дишаемост на това яке в почти всякави условия.
Ако ме познавате, знаете, че първото нещо, което правя с нова екипировка е да я подложа на тестове в екстремни условия, за да проверя нейните надеждност и оперативни граници, за да съм наясно точно колко мога да и имам доверие в наистина екстремна ситуация.
За мой късмет, няколко седмици ни очакваше лошо време и почти ежедневни валежи. Това ми предостави отлична възможност да използвам новия софтшел за колоездене в града и нарочно и много активно да го мокря. Добре запознат съм с границите на водоустойчивост на софтшелите и знаех, че малко по-силен и по-продължителен дъжд ще мине лесно през “черупката”, което щеше да ми предостави идеални тестови условия.
В това отношение, Rab VR Lite Alpine се справи точно според очакванията – отблъскваше по-леки превалявания и забавяше достатъчно по-напоителния дъжд, така че при проникването му до тялото ми, водата вече да е достатъчно загрята, че да не представлява проблем от гл. точка измръзване. Естествено, в тези тестове комбинирах софтшела с първи слой термобельо.
Това, което надхвърли многократно очакванията ми бяха способностите на якето да диша и да съхне много бързо.
Rab VR Lite Alpine диша чудесно, а посредством главния цип, можете да регулирате топлообмена си още по-прецизно.
Кулминацията на тестовете за бързо съхнене беше случай, в който носех нисък клас полиестерна спортна тениска под софтшела. След прилично мокро каране и последващ статичен престой на сухо, софтшелът изсъхна за около 20минути, докато тениската ми беше мокра още близо 2 часа!
Урокът от тази ситуация е, че няма смисъл нисък клас base-layer да се носи под висок клас софтшел дреха. Тази конфигурация само страда от ниския клас base-layer, който никак не може да конкурира способностите на високия клас дреха за влаго-отвеждане и терморегулация. В следствие на това, въпреки високия ви клас софтшел, може да измръзнете, в следствие на това, че сте компрометирали способностите му, носейки под него дреха, която не може да се справи толкова добре със задачата. Висок клас първи слой дрехи предлагат много производители и е въпрос на вкус и личен избор какво ще предпочетете за себе си. Удобна за вас дебелина термобельо от мериносова вълна е много добър вариант. Всесезонното термобельо висок клас също е много удачен вариант.
Дори самите Rab препоръчват в описанието на продукта си да бъде носен на голо или с Base-layer, чиито влаго-отвеждащи качества са високи.
Извън “тестовата лаборатория”, този софтшел видя разнообразна употреба (включително готвене на мекици! :D) по родните планини, в Патагония и в Алпите- на Мон Блан и Матерхорн.
Беше използван, както напълно самостоятелно, така и в комбинация с термобельо, като изолиращ среден слой под мембрана и като външна, затваряща “черупка” за система от термобельо и пухенка.
Из родните планини тествахме якето по време на преходи, колоездачни тренировки, катерене, ски туринг…
А в Патагония то беше подложено на почти 30 дни екстензивно и целодневно тестване по разнообразен терен и дори в небезизвестните патагонски ветрове.
Във всички случаи Rab VR Lite Alpine се оказа удобно и универсално яке, което се справи отлично и често дари надхвърляше очакванията ни!
Ако търсите удобна дреха за активни дейности в планината с проста и технична кройка, отлични технически показатели, ниско тегло и малък размер, когато е сгъната в раницата, то Rab VR Lite Alpine определено е подходящ избор за вас!
Бележка:
От 2016г Rab замениха VR Lite Alpine с нов модел – Rab Vapour-rise Alpine – който е почти напълно идентичен.
Разликите са следните:
1. Размера на качулката – уголемена е, така че да се носи върху каска, вместо под нея.
2. Нагръдните джобове са с променен ъгъл на циповете – леко са отворени навън в горния край.
В България, този софтшел може да бъде закупен от магазин K2 Outdoor, на които благодарим за хубавия продукт и съдействието за снимките за това ревю!
Текст: Бранислав Бранков
Снимки: Бранислав Бранков, Даяна Ангелова