Woolshell Jacket имплементира ACLIMA WoolNet вътрешна оплетка от мериносова вълна и външен слой от плътно оплетен полиестер с цел износоустойчивост, като материята е много гъвкава, здрава и с водоотблъскващи характеристики.
Дрехата е предназначена за активен изолиращ слой за студени дни, за връхна дреха есенно време, и за употреба като термобельо и тренировъчна дреха през зимата.
Woolshell-ът ни беше предоставен от магазин Skisharki рано през Април месец с молбата да го подложим на тежки тестове във всякакви условия.
Характерът на миналата зима не предполагаше да го тестваме в температури под -10, -15 градуса, но за периода от април до октомври 2016г успяхме да тестваме дрехата по време на разнообразни преходи, ски туринг, алпинизъм, колоездене и планинско бягане.
Общото време на теста: от април 2106 до Септември 2017, над 200 дни работа на терен.
Метео условия: носeно, както в добри условия, така и в няколко бури; в родните планини (Мальовишка долина, Северна стена на вр. Вихрен ), както и около 30 дни в Алпите при разнообразни условия, по маршрутите на L’Envers des Aiguilles в района на Chamonix, по италианския ръб на Матерхорн и в масива Monte Rosa.
По-интересни тест локации:
Проход Вратцата – Централна Стена, масив Веслец, масив Безенги
Рила, Мальовишки дял – североизточен ръб на вр. Мальовица, късна зима; Ранна есен – източен гребен на вр. Злия зъб; лятно – тур “Южен ръб” на вр. Иглата
Зимно: Северната стена на вр. Вихрен по тур “Народна Армия” и по тур “Кулоарът”
Алпите:
Breithorh Traverse, Lyskamm Traverse
Cresta del Leone по Monte Cervino (Matterhorn)
Масива l`Envers des Aiguilles над Chamonix
Aiguille de Roc: Children of the Moon, l’intégrale
Grépon: Le soleil a rendez-vous avec lune
Максимална надморска височина на употреба: 4527мнв. Средна: 2500м
Минимални температури на употреба: -20 градуса Целзий
Средна температура на употреба: 15 градуса Целзий
Налично в България тук:
http://skisharki.bg/
ТЕХНИЧЕСКИ ДЕТАЙЛИ
Материя: 53% вълна (мерино) (300 g/m²); 43% полиамид; 4% еластан
Закопчаване: пълен преден цип
Джобове: гръден джоб с цип
Качулка: да
Тегло: 446 g за размер М
Екстри: светлоотрзителни лога; отвор за палец на ръкавите
КРОЙКА
Предоставеният ни тестов модел беше в размер М.
Характерни за Woolshell Jacket са съвместимата с всякакви катерачни и някои велосипедни каски качулка; централен цип със светлоотразителна лента по цялата дължина, закопчаващ се отстрани на брадата; вталената функционална кройка на талията; по-дългите ръкави с отвори за палците; удобният гръден джоб с почти централно на гърдите разположен цип и светлоотразителното лого на гърба.
Всеки един елемент от кройката на тази дреха ще посочим като нейно предимство!
Много полезни се оказват отворите за палците на края на ръкавите. Помагат знаичетлено за запазване топлината на дланите по време на осигуряване. По време на бягане, обличайки ръкавите върху тънки ръкавици, също се постига по-добра топлина на дланите.
Вталената кройка ни направи силно положително впечатление, тъй като голяма част от модерните дизайни са по-скоро casual, отколкото функционални и повечето производители правят дрехите си по-отпуснати в тази зона, което в студено време представлява сериозен недостатък за дрехи, предвидени като изолиращи и като първи слой.
Както се очаква от дреха, произвеждата от корави северняци, Woolshell Jacket се различава от повечето със своята плътна кройка и предлага оптимален топлообмен и поддържане на чудесен микроклимат. Дрехата е с по-голяма от обичайната дължина, за да предпазва от оголвоне на кръста при навеждане, а ханшът е ластичен, притискащ плата към таза, за да предпази от вятър и студ.
Закопчаването на ципа отстрани на брадата е нетипично, поне в началото, но бързо се свиква с него, защото е много удобно решение. Леко е странно, когато се комбинира с други дрехи, защото повечето се закопчават централно, и се получава лека неконсистентност между дрехите, но и с това се свиква бързо.
Като недостътък бихме посочили ръкавите, които по дизайн са плътни с цел ефективна терморегулация в студено и влажно време. В началото, при навиване до лактите, ръкавите стягаха малко повече от желаното около ставите, но този дискомфорт с времето спря да съществува, тъй като ръкавите се поразтегнаха вследствие употребата им по този начин. Хора с по-големи ръце може би биха намерили ръкавите за неудобни.
ИЗНОСОУСТОЙЧИВОСТ
При активности като бягане, колоездене и ски алпинизъм не очаквахме дрехата да покаже износвания и скъсвания, и така се оказа.
Предвиждахме такива да се появят по време на катерене и алпинизъм и нарочно носехме дрехата като външен слой, за да е в директен контакт със скалата.
Единствените “повреди” по материала след този сезон катерене и работа на скала са в областта на китката. Има и малка дупчица във външния слой на джоба.
Смятахме, че пораженията ще са много по-сериозни, с протривания в лактите, раменете и гърба, но такива не са се появявали.
След повече от 150 дни работа на терен, се появиха малки дупчици по лактите (от скално катерене) и 1-2 протривания в същите области.
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ТЕРЕН
Още от началото на тестовия период, започнах да нося дрехата почти непрекъснато, както в планината, така и в града.
Стана ми любима за колоездене във влажно и/или студено време, каквото е характерно за пролетни и есенни сутрешни карания.
Woolshell Jacket се справя добре с динамиката на по-дълги алпийски маршрути – при по-топло време се стига до известно потене, но дрехата изсъхва достатъчно бързо, за да предостави адекватна топлина, когато човек е на площадка и чака свръзката да се изкачи.
Тестовете в Алпите изведоха като резултат, че дрехата е по-скоро подходяща за есенно и зимно катерене, отколкото за лятно, но намери широка употреба по северните стени и през лятото, особено при спускане на дълги рапели.
По време на зимно-пролетни преходи ми се стори прекомерно топла като слой, поне в слънчевите дни, но в по-хладните беше незаменима. За зимата Woolshell jacket би бил чуден първи слой, или заместител на флийса (грешно наричан “полар”).
Плътно-оплетения външен слой се справя с по-слаби ветрове, но пропуска по-силните пориви, което е нормално за този материал и се очаква. Все пак това не е ветровка или мембрана, а активен изолиращ слой.
Най-екстремните условия, в които лично аз (Бранислав) го тествах бяха по време на пролетна снежна буря (~60-70км/ч вятър и суграшица) в Централен Балкан. Поради грешна преценката на условията се оказах с подгизнали от суграшицата термобельо, Woolshell и софтшел, върху които облякох мембраната. Следващите 7ч в бурята прекарах мокър, но топъл, благодарение на висококачествените материи на дрехите ми. Всеки слой отвеждаше влагата навън към следващия слой, а тя се затопляше достатъчно бързо от движението ми, че да се предпазя от хипотермия и да мога да пребивавам относително комфортно в тези условия. Woolshell-ът се справи чудесно като втори изолиращ слой в системата и отчасти благодарение на това съм жив сега.
Другите най-екстремни условия, в които сме ползвали Woolshell-a бяха на Северната Стена на Вихрен, на 31.12.2016г, по тур “Народна Армия”. Като активна изолация се справи чудно на подхода, а по стената спомагаше страшно за поддържане на добра температура.
С леки и кратки по продължителност ръмежи и превалявания Woolshell Jacket се справя достатъчно добре.
Тестовете по време на бягане показаха, че дрехата е много топла за този вид дейност, когато се ползва на малка височина, през есента и пролетта. При тези условия, дори с разкопчан цип и навити ръкави повишава прекомерно температурата на бягащия.
Хора с по-бавен метаболизъм може би биха я намерили за подходяща.
Когато се ползва като единствена носена дреха през зимата, при температури под -5 градуса Целзий, Woolshell ще върши много добра работа за бягане.
Предимства:
– Восококачествени бързосъхнещи материали на изработка
– вталена кройка
– удобно закопчаване на централен цип
– удобни отвори за палците на ръкавите
– качулка, съвместима с широка гама каски; удобна и под каската
– топлина
Недостатъци:
– високо тегло, обуславящо съответно топлината на дрехата
“ПРИСЪДА”
Подходящо за:
– Есенно/пролетно колоездене в динамични атмосферни условия
– Алпинизъм през пролетта/есента; на северни стени лятото и зимата
– универсална дреха в системата ви от слоеве през преходните сезони и зимата
ACLIMA Woolshell Jacket върши отлична работа като първи/единствен слой при преходи с нормален интензитет и алпинизъм през пролетта и есента в България. Също така се оказа много адекватна дреха и за условията на висока планина в Алпите, а през късната част на зимата във висока планина върши чудесна работа като универсална дреха за преходи – носена като първи слой, като активен изолиращ слой или като връхна дреха.
Дори мокра, дрехата топли достатъчно, а качествените материали осигуряват бързо изсъхване и поддържане на добър микроклимат в динамично време.
Текст: Бранислав Бранков
снимки: Станислав Атанасов, Стефан Стоянов, Мартин Маровски, AdoreOutdoors.com, Aclima.no