Това ревю достига до вас благодарение на нашето удовлетворение като клиенти и пътешественици, и чудесните дизайн и практичност на продукта на Cascade Designs. Системата за готвене Reactor комбинира в себе си достатъчно малко тегло, компактност, практичност и ефективност, за да ни впечатли силно положително и да не ни остави нито един лош момент като спомен!
Предиупотребапрочететеупътването. 😀
Представяме ви MSR Reactor – нашият избор за газов котлон за всичките ни пътувания!
Комплектът се състои от кръгъл котлон с усъвършенстван нагревател и специален съд за готвене с радиатор в дъното. Радиаторът служи за по-ефективно усвояване на топлината от нагревателя и нейното разпределение, и преизползване на топлите газове посредством отвори в близост до вътрешното дъно на съда.
В комплекта на системата също има и малка кърпичка, служеща за предпазване на съда от надраскване при опаковане на котлончето и бутилка газ (закупува се отделно) в него. Същата кърпичка много удобно се ползва и за почистване на съда и капака му след готвене.
Към съда е включен и пластмасов капак, който може да бъде прикрепен неподвижно към ръкохватката му.
Системата е самоопаковаща се – всички нейни части се побират в съда за готвене, оформяйки по този начин “пакет”, който лесно се прибира и подрежда в раницата.
Можете да опаковате в съда котлончето, заедно с бутилка газ за 100г. Прибирането на котлончето вътре е малко особено – трябва да го поставите с нагревателя надолу, да отворите леко и завъртите крънчето на дюзата и да я подравните с чучурчето на съда. Това може и да направи някоя и друга драскотина по канчето за готвене, освен ако не увиете нагревателя с включената в комплекта кърпа.
Като допълнителни аксесоари към системата можете да закупите комплект за окачане в палатка и преса за кафе.
MSR Reactor се предлага във варианти 1.0 и 1.7 съответно със съд, побиращ 1 литър или 1.7 литра. И двата варианта ползват един и същи модел котлон с кръгъл нагревател.
Допълнително могат да бъдат закупени още по-големи съдове, ако имате нужда от такива.
Нашият избор, предвид че пътуваме често само двамата и искаме да намалим теглото на багажа си, доколкото е възможно, беше да закупим Reactor 1.0 и всичко написано по-долу се отнася за този модел.
Системата тежи 417г по спецификация, самоопакова се с котлончето, литър газ и нашата магнезиева запалка, а вместимостта от литър ни дава възможност да сготвим и за двама ни без особени грижи.
MSR Reactor е високоефективна газова система за готвене, предназначена за работа в екстремни условия. Дизайнът на системата е ориентиран изцяло към ефективна работа в условия на силен вятър, и лошо време.
Производителят нарича своя продукт “Най-бързата и горивно-ефективна система, произвеждана някога. Единствената, която оправдава това твърдение и в условията на студ и вятър в реална обстановка”.
Това свое твърдение, те подкрепят със следната сравнителна таблица, изготвена в типично рекламен стил с лек дъх на WS-TeleShop. 😀
Не ви караме да се доверявате на тази картинка.
Можете обаче да се доверите на опита ни. А той показа, че данните от горната схема са верни за MSR Reactor!
Освен Reactor, сме тествали и най-известната конкурентна система – JetBoil.
Сравнителни ревюта на двете системи можете да прочетете на английски из мрежата и ви окуражаваме да потърсите, за да изградите по-информирано мнение.
Нашият опит с двете системи сочи, че MSR Reactor се справя по-добре по отношение на скорост на завиране на вода, и икономичност на гориво. Друго предимство е липсата на открит пламък при Reactor, което малко увеличава степента на безопасност. Единствения нещо-като-недостатък в сравнение с JetBoil, според нас, е липсата на запалващ пиезо елемент при Reactor. Опита ни с двете системи обаче показва, че пиезо елементът не е съвсем 100% надежден и сработващ, а изборът да палим Reactor с допълнителна магнезиева запалка (не се включва в комплекта) се оказа много разумно и безотказно решение, дори в мокро време. Освен това, магнезиевата запалка не тежи много, може да бъде опакована в комплекта на Reactor 1.0 заедно с котлончето и 100ml бутилка газ, а също така има и други приложения.
Тестовете на нашето котлонче проведохме в Патагония, под и около масивите на величествените Cerro Torre и Fitz Roy, Cerro Huemul и в национален парк Torres del Paine, както и по Южната Патагонска ледена шапка. Използвахме го по време на множество зимни преходи в Пирин и Рила (2017-2018) , по време на престоя ни в Алпите през Август 2016 и Август 2017, както и по време на експедицията ни в Исландия през Януари 2018г.
За целия месец, който прекарахме в Патагония по време на първият ни престой там, разходът ни на газ е под 400ml за двама души!
Това е при общо време на работа около 3ч 20 мин и сварени около 50 литра вода.
Този резултат даже надхвърля предписанията на производителя!
В продължение на около 20 дни, прекарани на терен, MSR Reactor готвеше нашите вечеря и закуска и даже ни глезеше с придружаващи супа и чай. Средната продължителност на дневна употреба беше около 8 минути дневно – често сме ползвали котлончето по 3-4 пъти в деня. Като газ ползвахме 450ml бутилка микс от пропан и изобутан.
Отначало бяхме консервативни, заради опита ни с други газови котлони (вкл. ултра-леки такива, тежащи по 20гр), но за 3-4 дни се убедихме в качествата на системата изапочнахме да “гуляйстваме” с газта, и направо да си я разхищаваме.
След петия ни ден на престой дневното ми меню за готвене включваше загряване на вода средно 3 пъти в деня и готвене на порция спагети, супа и чай за двама ни (около 2.5 литра вода общо), и моята закуска от 200-300гр овесени ядки, за която ползвах около 750мл.
По време на употребата в контекста на зимна планина и експедиции по ледени шапки (2017 – 2018), резултатите са следните:
Завиране на литър вода от стопен сняг/лед – около 7-10мин;
Консумация на газ при варене до кипване на 12 литра дневно: 450ml/4 дни (около 110ml/ден);
Със своите задачи, Reactor се справя отлично.
Получавате литър вряща вода за до 3:30 минути, като в условия на вятър това време не се променя осезаемо и ефективността на системата се запазва.
Забелязахме, че времето се увеличава с около 4-7 минути/литър, когато тази задача се промени на топене от сняг или лед и последващо завиране.
При нормален трекинг, обема на съда за готвене от 1 литър се оказа достатъчен удобно да готвим наведнъж по една хубава порция за двама души. Сега, не е като да вариш спагети в тенджера и изисква малко повече внимание, но все пак – това е минималистична система и човек трябва да е наясно, че няма да се шири в нея като в царски палат. Знаейки това, ще очаквате точно каквото трябва от вашето котлонче.
В контекста на експедиционна работа, обема от литър обаче се оказва малък, поради нуждата едновременно да се осигури вода, както за готвене, така и за пиене. За да се реши този проблем, можете да комбинирате Reactor с комплект леки алуминиеви съдове с обем около литър. По този начин готвенето се случва в допълнителния съд (когато говорим за специализирана експедиционна храна), а Reactor е зает само с осигуряване на вода.
Едно от най-приятните качества на системата е, че тя предоставя много прецизно настройване на подаването на гориво. Това позволява готвената манджа да къкри на “бавен огън”. Изисква се много внимателно и леко завъртане на кранчето, но е постижимо с известна практика. С опита установих, че понякога ми е нужно да махам съда и да наблюдавам нагревателя, за да го настроя на необходимата степен, но това е бял кахър и се свиква бързо с него. Вариант, който също прилагах, беше да отделя съда на 3-4см над нагревателя и така да къкря манджата.
При известните ни конкурентни системи от такъв клас не сме успявали толкова прецизно да настроим системата, че да може готвеното ястие да къкри. В общия случай, котлончето или нагрява твърде силно, или изгасва, докато Reactor може да подава газ и да гори ефективно и на изключително слаба степен на дюзата.
Трябва обаче да се има предвид, че на тази настройка, нагревателят едва-едва гори и по-силен порив на вятъра може да го изгаси. Ако искате да къкрите гозба в условия на силен вятър, ще трябва да увеличите степента на подаване на гориво и да експериментирате малко с разстоянието между съда и нагревателя, държейки съда на ръка за алуминиевата ръкохватка над котлона.
Като недостатък на системата можем да отбележим, че не е съвместима със съдове, които не са произведени от MSR. Заради заоблената отгоре форма на нагревателя, обикновена широка тенджера не може да стои балансирана върху него.
Тази форма на котлона е с цел максимално да се уплътни пространството между нагревателя и съда, с цел минимална загуба на топлина между двете.
Ако искате да ползвате вашия Reactor с друг съд – например обикновена широка алуминиева тенджера, ще трябва да обънете нагревателя и да го притиснете към плоскост, за да смачкате и изравните решетката отгоре му. Така ще може да ползвате котлона с почти произволен съд.
В ценово отношение,
MSR Reactor може да бъде разглеждан като скъпа система, позиционираща се (в зависимост от сезона и наличностите) в ценови клас 200-260лв.
Тази цена за “един котлон” може да изглежда много висока, но се изплаща многократно!
Лекотата, ефективността и практичността на системата ви спестяват много излишни килограми в раниците под формата на газови бутилки. А пък ако не ви “мързи” да си носите гориво, това означава, че можете със същото количество, което сте носили за обикновен котлон, да сготвите много повече храна или да стоплите много повече вода. Безценно качество, както опитните планинари сред вас ще оценят!
В заключение:
Хранихме се много добре през месеца, който прекарахме в Южна Америка, до голяма степен благодарение на MSR Reactor, който ни изненада изключително приятно с представянето си на терен. Котлончето не ни предаде нито веднъж и винаги готвеше храната ни бързо и с минимален разход на гориво! Дори в малко по-ветровити условия, времената за готвене се променяха минимално и незабележимо. Успяхме да изкараме целия месец с една бутилка газ от 400мл. На тръгване от Патагония даже имахме още газ останала в бутилката (ок. 100мл) и я подарихме на един образ от къмпинга, за да я доизползва.
Комбинацията от големия безпламенен котлон с вградена защита от вятър и много добре конструираното канче правят системата изключително надеждна и невероятно ефективна!
Нещата се оказаха точно такива, каквито производителят твърдеше:
С това котлонче ще готвите по-бързо и с по-малък разход на гориво. А това означава, че можете да си позволите да носите по-малко гориво за дългите пътувания и да се движите по-бързо през планината, където и да сте и каквото и да правите!
Определено го препоръчваме!
Бележки:
Информация от производителя:
http://www.cascadedesigns.com/msr/stoves/stove-systems/reactor-stove-systems/product
В България системата MSR Reactor може да бъде закупена от магазин K2 Outdoor в конфигурация с различен литраж съдове (1.0L, 1.7L и т.н.).