Как да изберем обувка за зимна планина #1 – конструктивни особености
Най-осезаемата разлика в дизайна между трисезонната и зимната обувка за планина е продиктувана от повърхността, върху която се работи, а именно – сняг, лед и скала. Именно тук повечето хора срещат проблем в избора и усещанията си. Поради свикване с комфорта на трисезонните меки подметки, при първия сблъсък със зимна алпийска обувка, за много хора тя е неудобна заради твърдоста си.
Но ето защо това е така:
Трисезонните обувки са меки и гъвкави, за да осигурят комфорт при голямото разнообразие от терен, върху който се ходи. Точно това обаче ги прави страшно неефективни при работа върху сняг и лед – в тези случаи огъването на подметката уморява краката повече и не дава хубава стабилност при стъпване. Също така може да доведе и до опасни подхлъзвания.
Задължителни съображения при избора на зимна алпийска обувка:
Твърда подметка
Твърдата и неогъваема подметка, от своя страна, дава много по-добра стабилност при стъпване по сняг, лед и при катерене на скала през зимата. Също така, една твърда подметка осигурява добра платформа за ритане на стъпки в по-твърд сняг. При стъпване в мек сняг пък, твърдостта на подметката помага краката да се уморяват по-малко. Също така, при тази конструкция, на обувката се отнема възможтостта да се сгъва в областта на пръстите, което я прави много по-износоустойчива и дълготрайна. При еднаква натовареност на терен, зимните обувки издържат по-дълги години преди да се амортизират, сравнени с трисезонните.
Освен това, твърдата подметка дава и основата, необходима за по-прецизни, а от там и по-безопасни стъпвания с котки.
Има и обувки, които се продават като „четирисезонни“ – те са често само с жлеб за полуавтоматична котка и полу-твърда подметка – т.е. по-твърда от трисезонна, но осезаемо по-гъвкава от твърдите зимни обувки. Тези обувки са прекрасни и много удобни за заходите и изкачвания в бърз и лек стил късно напролет и в прехода между есен и зима, както и за лятото в Алпите. Стават и за леки преходи между хижи зимата. НО!
Имат сериозни недостатъци:
– полу-твърдата подметка все пак дава по-малка сигурност при стъпване и не е съвсем идеална за стъпване „на кант“ (на външния или вътрешния ръб) при траверсиране в по-твърд сняг
– често са много леки, но лишени от подходяща изолация за ниски температури
– липсата на изолация ще ви кара да чувствате обувката „мокра“, когато лицевия слой на саята се напои със сняг и започне да охлажда стъпалата ви
– цикълът им на живот е сравним с този на трисезонните обувки
Поради тези причини НЕ препоръчваме такива обувки на начинаещи в зимната планина или хора, които искат да правят изкачвания в съвсем зимни условия. Класическата твърда алпийска обувка е много по-удачен избор за зимата.
Топлоизолация
Добрата зимна обувка задължително има добра термоизолация отвътре, за да може да предпази от измръзване при движение в много ниски температури или когато се налага дълъг престой на едно място. Стандартна през последните години е вложка от Gore-Tex insulated comfort, но друг еквивалент също ще свърши добра работа.
Защита от вода
На пазара има и модели без мембрана, но те са подходящи само и единствено за екстремно студено време. Съветваме да ги избягвате, особено за родните български планини. У нас са характерни големи температурни амплитуди и резки промени на времето и снежната покривка дори само в рамките на няколко часа. Напролет често се налага и преминаване на мокри участъци при захода да снежната линия. Най-удачно е да се снабдите с обувка с мембрана, а за ваше щастие повечето модели на пазара се предлагат с такава „по подразбиране“.
Конструкция на саята и защита от износване
През зимата една обувка е подложена на сериозно абразивно износване – ритане на стъпки, триене в скала и лед, ходене с котки… – и е абсолютно задължително да има здрав и висок гумен борд, опасващ я от всички страни. Другия важен критерий е обувката да е от минимален брой детайли и да има колкото може по-малко шевове – например да е от цяло парче кожа или високо-износоустойчив текстил.
Съвместивост с котки
Макар да има бюджетни изцяло твърди модели с жлеб само за полуавтоматични котки, нашия съвет е да изберете обувка с жлебове за пълен автомат котки. Така ще можете да я ползвате с пълна увереност в стабилността дори при ледено и микстово катерене.
Гъвкавост на глезена
Основния недостатък на дизайн с твърди подметки е, че задължително ограничава мобилността на глезенната става. Производителите се борят с този проблем по различен начин, но повечето модели на пазара имат горе-долу еднаква „твърдост“ на глезена, която за начинаещия е много осезаема. Изключение от това правило са едва няколко модела с много приятно гъвкав глезен – например Kayland Super Ice, LaSportiva G5
Тегло
За нас това е най-малко значимия фактор при избор на зимно обувка. Ето защо:
Всички призовдители ползват горе-долу еднакви изходни материали и финалните продукти варират в много малки граници. Тегло може да се пести почти единствено за сметка на изолацията. По-лекия модел зимна обувка неминуемо ще бъде и по-студен, а това на терен представлява огромен проблем и е сериозен рисков фактор.
Цена
Въпреки реалностите на родното икономическо положение, НЕ ви съветваме да пестите пари точно от зимните си обувки. Това ще постави краката и живота ви в много сериозна опасност.
Една добра зимна обуква ще ви служи много години и ще изплати стойността си многократно.
Ще илюстрирам ситуацията при мен как изглежда – в работата ми на планински водач и в личното си време, прекарвам в зимната планина средно между 80 и 120 дни в годината. Макар понякога да нося ски обувки или леки четирисезонни обувки в преходните месеци, през повечето време, все още нося първия чифт алпийски зимни обувки, който си купих още през 2014г. Те са вече на пет сезона в зимната планина и имат над 300 дни работа на терен, като почти не са мръднали, а винаги пазят краката ми сухи и топли. Откъдето и да го погледнете, инвестицията определено си струва и се изплаща!
Марка / производител
В днешно повечето производители на зимни алпийски обувки правят продуктите си с горе-долу еднакво качество. Горещо ви препоръчваме обаче да не робувате на марки и основният ви критерий при избор на конкретен производител да бъде дали калъпа, в който е произведена обувката пасва добре на вашите стъпала. Колкото и реномиран да е производителя, ако обувката не се разбира добре с краката ви, ще имате много сериозни проблеми на терен, които просто не си струват всичките мъки, болка и пришки.
Това бяха простите принципи, които да ви водят при избора на планинска обувка. В следваща статия ще опишем и как най-добре да премерите и определите правилния за вас номер обувка.
Автор: Бранислав Бранков
Планински водач със силен афинитет към студени, далечни и трудни маршрути. Брани има над 10г опит в родните планини, четири сезона и две експедиции в Патагония, редица изкачвания в Алпите и перуанските Анди. Той също така е част от екипа, работещ по проекта Pirin: Mountaineering и основател на Big Ice Expeditions – проект, целящ изкачвания и траверси по най-техничните и недостъпни ледени полета на планетата. През Октомври 2018г екипът на Big Ice стават първите и единствени българи, успешно прекосили автономно най-големите ледени шапки на Исландия.
Брани също така е фотограф и тандемен инструктор по Skydiving.