Ветровката е ултралека дреха за защита от вятър и лек дъжд. Най-често тя се носи самостоятелно върху базовият слой (термобольо,флиис). Тя дава достатъчна защита, но в същото време диша достатъчно и така спомага за поддържане на оптимален микроклимат близо до тялото. Полезността и, обаче, не се изчерпва с това.
1. Като леко яке върху първи слой дрехи в трисезонен контекст
Ветровката е якето, от което ще имате нужда в 95% от времето, прекарано навън. Тя е лека, компактна, ще ви защитава от вятър, дори малко от дъжд и също така ще запази ценната ви топлина, когато ходите по красивите, но ветровити била на Балкана! Независимо от сезона, една ветровка винаги може да превърне и най-динамичните условия в приятно преживяване сред красотата на родните планини!
2. Върху пухенка/синтетична изолация за движение в по-екстремен студ или като част от бивачна система
Ветровката може значително да повиши топлината на вашата пухенка. Полевите ни тестове показват, че дори при ветрове над 80км/ч, смъкващи температурата до -27 градуса, комбинацията от термобельо, лека пухенка и ветровка ще ви помогне да поддържате добър микроклимат, стига да се движите сравнително активно.
Способността на ветровката да диша добре, пък я прави подходяща като слой от вашата бивачна система за ниски температури. Носена отново върху пухенката в спален чувал, тя повишава значително комфорта при смразяващото зимно лагеруване, или пък може да разшири капацитета на свръх-лекия ви летен чувал и да го превърне в трисезонен.
3. Върху мембрана за повишаване защита от вятър
По време на експедицията ни в Исландия, предимно движехме с 1-2 слоя вълнено термобельо и мембрани. При активно движение в почти ураганните и много студени исландски бури, често обличахме ветровката като връхна дреха над мембраната. Оказа се, че така не само повишаваме капацитета на мембраната да се справи със силните ветрове, но и почти напълно елиминирахме охлаждането от вятъра, дори във ветрове над 90км/ч. Да имаме тази възможност, в едно малко пакетче с размера на юмрук и тегло под 140г, за нас е страхотно!
4. Като много лек софтшел за обща употреба.
Ветровката работи на същия принцип – материята диша и пази от вятър много добре, както при софтшелите. И макар защитата от вода да е, на практика, много малка, чрез лекия плат се постига бързо изсъхване на материята и поддържане на оптимален микроклимат при движение в мокри условия.
5. Като междинен слой за регулиране на топлообмена.
Можете да носите своята ветровка навсякъде във вашата система от дрехи – върху тениска с къс ръкав, върху термобельо, под пухенка, точно под мембраната, между полар и мембрана и т.н.
В зависимост от това къде я позиционирате, ще получите различна степен на задържане на топлината. Това прави ветровката много универсален слой, чрез който прецизно можете да регулирате представянето на всички други слоеве в системата. По този начин, при минимално допълнително тегло, увеличавате буфера си от безопасност в динамични условия.
6. За защита от слънце
В дните, когато Райчо е просто безмилостен, една лека ветровка върху тениската ще ви предпази от изгаряне и в същото време ще позволи да поддържате приятен микроклимат.
Това са приложенията на ветровките, които ние успяхме да измислим или импровизираме по време на нашите пътувания или експедиции.
Пропуснали ли сме нещо? Сещате ле се още някакво хитро приложение за своето свръх леко яке?
***
Ако ви харесва това, което правим, имате мнение, конструктивна критика или препоръка, можете да ни последвате в Instagram и Facebook.
Също така, можете да ни черпите един хубав планински чай и да подкрепите делото ни, дарявайки 1EUR през този бутон ^_^